Areszt i grzywny za "bezcelowe spacerowanie". Uzbecka policja zatrzymała kilka tysięcy osób

Świat
Areszt i grzywny za "bezcelowe spacerowanie". Uzbecka policja zatrzymała kilka tysięcy osób
Wikimedia Commons/Nico 5 M.
Miasto Chiwa w wilajecie chorezmijskim

Policja w regionie Chorezm na zachodzie Uzbekistanu poinformowała o zatrzymaniu ponad 3 700 osób za "bezcelowe spacerowanie" po godzinie 21 - podaje we wtorek Radio Wolna Europa. Do serii zatrzymań miało dojść w weekend.

Do akcji "Tun" (Noc) włączyli się reprezentanci miejscowych władz, prokuratura, regionalna rada młodzieży, sąd i lokalni urzędnicy - napisano w oświadczeniu policji wilajetu (regionu) chorezmijskiego. Łącznie zatrzymano 3706 osób - dodano.

 

W rozmowie z Radiem Wolna Europa rzecznik uzbeckiego MSW powiedział, że wobec większości zatrzymanych zastosowano 24-godzinny areszt i nałożono na nich karę grzywny. Rzecznik nie przytoczył przepisów, na podstawie których dokonano zatrzymań. Policja poszła za daleko, zatrzymując kilka tysięcy osób - przyznał - ale w wyniku akcji ujęto czterech przestępców.

 

Miejscowi mieszkańcy i prawnicy twierdzą, że zatrzymania i grzywny były nielegalne, dodając, iż w Uzbekistanie nie ma wojny ani godziny policyjnej. Wszyscy mieszkańcy mają prawo do swobodnego spacerowania nocą - zauważają.

 

W rozmowie z Radiem Wolna Europa mieszkańcy podkreślili, że wolą przebywać na zewnątrz wieczorem, gdyż jest wtedy chłodniej. Jednak rzecznik chorezmijskiej policji Zokir Ismajłow twierdzi, że "porządni ludzie nie chodzą po nocy".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie