Słowenia może poprzeć sankcje wobec Polski. Premier: widzimy procesy, które zagrażają państwu prawa

Świat
Słowenia może poprzeć sankcje wobec Polski. Premier: widzimy procesy, które zagrażają państwu prawa
Wikimedia Commons/Andrej Klizan
Premier Słowenii Miro Cerar

- Widzimy w Polsce pewne procesy, które zagrażają państwu prawa - ocenił premier Słowenii Miro Cerar. - Jeśli ktoś będzie poważnie zagrażał praworządności w Europie, Słowenia poprze sankcje, jeśli będzie taka potrzeba - dodał.

Szef słoweńskiego rządu podkreślił w rozmowie z portalem Bloomberg, że jego kraj będzie robił wszystko, by należeć do najszybciej rozwijających się państw Unii Europejskiej. Jego zdaniem już teraz UE funkcjonuje na zasadzie dwóch prędkości. - Musimy dotrzymać kroku najbardziej zintegrowanej część UE. To jest nasze zobowiązanie - powiedział.

 

Cerar wypowiedział się również na temat rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących czterech uchwalonych w Polsce ustaw, które - zdaniem KE - mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, oraz o już obowiązujące prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa.

 

- Widzimy w Polsce pewne procesy, które zagrażają państwu prawa - ocenił Cerar. - Jeśli ktoś będzie poważnie zagrażał praworządności w Europie, Słowenia poprze sankcje, jeśli będzie taka potrzeba - dodał premier Słowenii.

 

Słowacje także za integracją z głównym rdzeniem UE

 

Podobną deklarację złożył tydzień temu premier Słowacji Robert Fico. "Bloomberg" notuje, że był pierwszym liderem wśród państw byłego bloku komunistycznego, który zgłosił chęć pójścia z "twardym jądrem" Unii.

 

Fico, który do niedawna sam uchodził za i jednego z najgłośniejszych krytyków UE, zdystansował się od polskiej polityki europejskiej i zadeklarował, że choć ceni współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej, to w żywotnym interesie Słowacji leży integracja z głównym rdzeniem UE, który tworzą m.in. Francja i Niemcy.

 

bloomberg.com

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie