Skontrolują umowy na ponad 650 tys. zł podpisane przez Misiewicza. NIK złożyła zawiadomienie ws. nieprawidłowości w MON

Polska
Skontrolują umowy na ponad 650 tys. zł podpisane przez Misiewicza. NIK złożyła zawiadomienie ws. nieprawidłowości w MON
Polsat News

NIK zleciła rzecznikowi dyscypliny finansów publicznych sprawdzenie, na jakiej podstawie w marcu 2016 r. ówczesny szef gabinetu politycznego MON Bartłomiej Misiewicz podpisał dwie umowy na ponad 650 tys. zł, choć kwota ta nie była ujęta w planie finansowym ministerstwa. "Plan finansowy MON zmieniono dopiero po zawarciu umów" - poinformowała polsatnews.pl Najwyższa Izba Kontroli.

W trakcie kontroli budżetowej za 2016 rok w Ministerstwie Obrony Narodowej NIK ustaliła, że 24 marca 2016 r. Misiewicz podpisał dwie umowy o łącznej wartości 651,7 tys. zł. Pierwsza z nich dotyczyła produkcji spotu reklamowego "MON – bezpieczeństwo", druga – emisji tego spotu.

 

Plan finansowy zmieniono po zawarciu umów

 

Jak informuje NIK, kwota ta nie była ujęta w planie finansowym resortu na rok 2016. Plan zmieniono tydzień po zawarciu obu umów.

 

"Ustalono, że szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, działając na podstawie Pełnomocnictwa Nr 15/MON z 24.03.2016 r. udzielonego przez Ministra Obrony Narodowej, zawarł umowę nr 173/2016/DA z 24.03.2016 r. na kwotę 36,8 tys. zł w zakresie produkcji spotu reklamowego "MON-bezpieczeństwo" oraz umowę nr 174/2016/DA z 24.03.2016 r. na kwotę 614,9 tys. w zakresie emisji filmów reklamowych" - wyjaśniła izba.

 

Organ przeprowadza postępowania wyjaśniające

 

Jak dodała NIK, "podpisanie takich umów bez wcześniejszego ujęcia ich w planie finansowym wyczerpuje znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych", naruszając ustawę o finansach publicznych.

 

- Umowy będące przedmiotem kontroli wymagały przesunięcia środków przeznaczonych na działalność komunikacyjną w ramach budżetu MON - podkreśliła rzeczniczka prasowa resortu obrony ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

 

NIK złożyła zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Organ ten przeprowadza postępowania wyjaśniające w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych i jednocześnie pełni funkcję oskarżyciela w tych sprawach toczonych w pierwszej instancji.

 

polsatnews.pl

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie