Sellin: jesienią nowy projekt ustawy ws. opłaty medialnej

Polska
Sellin: jesienią nowy projekt ustawy ws. opłaty medialnej
Polsat News

Media publiczne powinny być zasadniczo finansowane ze środków publicznych, wpływy z reklam powinny być uzupełnieniem - stwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zaznaczył, że abonament jest w dużej mierze martwy i trzeba stworzyć nowy system - projekt w tej kwestii ma być gotowy jesienią.

Sellin pytany w poniedziałek w radiu Warszawa o projekt ustawy dotyczący kwestii abonamentu rtv powiedział, że "abonament jest w dużej mierze martwy". - Po prostu niepłacony przez obywateli, którzy już się do tego niepłacenia też przyzwyczaili - zaznaczył.

 

Wiceminister kultury zauważył, że niewiele gospodarstw domowych, "kilkanaście procent zaledwie", płaci abonament. - Trzeba więc myśleć nad systemem nowym i w Ministerstwie Kultury pracujemy nad takim projektem docelowym, który by tę sprawę załatwił - powiedział Sellin.

 

Jego zdaniem media publiczne powinny być utrzymywane przede wszystkim ze środków publicznych, a tylko uzupełniać swoje dochody z komercji, czyli z reklam. - A nie odwrotnie, bo dzisiaj jest dokładnie odwrotnie zwłaszcza jeśli chodzi o telewizję publiczną - powiedział Sellin.

 

- Tak, że myślę, że jesienią już taki projekt docelowy z Ministerstwa Kultury wyjdzie - dodał wiceminister kultury.

 

Według dotychczasowych informacji z resortu kultury, nowa opłata abonamentowa będzie pobierana od każdego płatnika podatków w wysokości ok. 8 zł na miesiąc. Niedawno Sellin mówił, że opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc - nie zostało to jeszcze przesądzone - przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie