Dzieci z miejsc dotkniętych nawałnicą wypoczywają w Gdańsku

Polska
Dzieci z miejsc dotkniętych nawałnicą wypoczywają w Gdańsku
Facebook/Piotr Kowalczuk

157 dzieci i młodzieży z terenów z woj. pomorskiego dotkniętych w połowie sierpnia przez nawałnicę, będzie wypoczywać w Gdańsku do 1 września. Uczniowie zwiedzą m.in. Muzeum II Wojny Światowej, ogród zoologiczny oraz zaliczą rejs na Westerplatte.

- Dzieci będą mogły spędzić ostatni tydzień wakacji w Gdańsku. Pozwoli to im zregenerować siły i zapomnieć o dotykającej je tragedii - powiedziała na briefingu prasowym przed Fontanną Neptuna, prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK, Marzena Dobrowolska.

 

Uczniowie pochodzą z gmin Chojnice, Brusy, Lipusz, Sominy, Dziemiany i Czersk, które najbardziej ucierpiały w wyniku kataklizmu, do którego doszło w nocy z 11 na 12 sierpnia.

 

"Cieszymy się, jest fajnie, jest super"

 

Podczas swojego pobytu, który rozpoczął się w niedzielę, młodzi goście mają w planach m.in. wizyty w Muzeum II Wojny Światowej, Europejskim Centrum Solidarności, ogrodzie zoologicznym oraz rejs Żeglugą Gdańską na Westerplatte. W programie wypoczynku jest także wyjście do kina oraz zajęcia rekreacyjne w Loopies World i klubie sportowym Politechniki Gdańskiej.

 

Dzieci w rozmowach z dziennikarzami nie kryły radości, że mogą końcówkę wakacji spędzić poza domem. - Cieszymy się, jest fajnie, jest super - mówiły.

 

- Teraz jest już dobrze, ale jak była ta nawałnica, to dom nam zalało na dole i ściany popękały; ale da się mieszkać - mówił dziennikarzom 13-letni Tomasz z jednej ze wsi k. Chojnic.

 

11-letnia Dorota z Nowej Cerkwi k. Chojnic mówiła, że po nawałnicy nie ma teraz gdzie chodzić na spacery, bo las jest zawalony drzewami. Dom, w którym mieszka, stracił dach i wybite zostały okna.

 

#GdańskDzieciomPoBurzy

 

Pobyt dzieci to efekt inicjatywy #GdańskDzieciomPoBurzy, którą wspierają PCK, wojewoda pomorski, pomorska kurator oświaty, władze Gdańska oraz mieszkańcy miasta.

 

Do niedzieli, do północy, do Pomorskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK wpłynęło na rzecz poszkodowanych w żywiole prawie 240 tysięcy złotych oraz dary o wartości ok. 450 tys. zł.

 

Pomorski PCK przygotowuje na wtorek kolejny konwój humanitarny w okolice Brus, Chojnic, Parchowa, Przodkowa i Dziemian. W transporcie znajdą się, tak jak poprzednio, niezbędne artykuły chemii domowej, środki do higieny osobistej, żywność długoterminowa, odzież robocza, a także ubrania dla dzieci (podarowane przez gdańską firmę produkującą odzież). Do poszkodowanych trafią również karty paliwowe o wartości 10 tys. zł.

 

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z piątku 11 sierpnia na sobotę 12 sierpnia. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Ponad 50 osób, w tym 38 uczestników obozu w Suszku, doznało różnego rodzaju obrażeń.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie