Trwają renegocjacje układu NAFTA. Trump: najgorsza umowa w historii

Świat
Trwają renegocjacje układu NAFTA. Trump: najgorsza umowa w historii
PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone mogą wycofać się z układu NAFTA (Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu). Po raz kolejny wezwał również Meksyk do sfinansowania budowy muru na granicy między oboma państwami.

"Jesteśmy w trakcie renegocjacji układu NAFTA, najgorszej umowy w historii, z Meksykiem i Kanadą. To dwaj bardzo trudni (partnerzy w rozmowach - red.), może wypowiemy umowę?" - napisał Trump na Twitterze. "Meksyk ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie, musimy mieć mur. Meksyk zapłaci za niego przez zwrot kosztów lub inaczej" - dodał.

 

20 sierpnia zakończyła się pierwsza runda negocjacji zmian w układzie o wolnym handlu NAFTA, która ujawniła poważne różnice zdań pomiędzy sygnatariuszami układu - USA, Kanadą i Meksykiem. Druga runda rozmów ma odbyć się 1-5 września w Meksyku.

 

 

Nie zerwał układu po objęciu urzędu

 

Trump podczas kampanii wyborczej nazwał układ NAFTA "najgorszym porozumieniem w historii świata" i obiecał wycofanie się USA z tego układu. Jednak po objęciu urzędu prezydenta zmienił zdanie. Zamiast zerwania układu, który przyczynił się do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, Trump zgodził się na jego renegocjowanie.

 

Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) był negocjowany w czasach administracji republikańskiego prezydenta George’a H.W. Busha (1989-1993), a następnie ratyfikowany przez Kongres i podpisany po objęciu rządów w Białym Domu przez Demokratę Billa Clintona. Układ wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.

 

PAP

zdr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie