Macron domaga się od Erdogana uwolnienia francuskiego dziennikarza

Świat
Macron domaga się od Erdogana uwolnienia francuskiego dziennikarza
PAP/EPA/VASSIL DONEV

W rozmowie telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron domagał się w niedzielę od prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana szybkiego zwolnienia do domu francuskiego dziennikarza Loupa Bureau, zatrzymanego w lipcu w Turcji - poinformował Pałac Elizejski.

W komunikacie przekazano, że "poza uzyskaną już poprawą warunków przetrzymywania, Macron zwrócił się o szybkie uwolnienie i powrót do Francji" 27-letniego dziennikarza, który współpracował m.in. ze stacjami telewizyjnymi TV5 Monde i Arte.

 

26 lipca został on zatrzymany na granicy iracko-tureckiej. Wcześniej znaleziono przy nim zdjęcia przedstawiające go razem z kurdyjskimi bojownikami w Syrii, czyli siłami YPG, które rząd w Ankarze uważa za formację terrorystyczną będącą przedłużeniem zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

 

Bureau postawiono zarzuty udziału w zbrojnej organizacji terrorystycznej, a w piątek turecki sąd nie zgodził się na zwolnienie go z aresztu.

 

Szukają "pozytywnego rozwiązania"

 

"Dwaj prezydenci uzgodnili, że kontakty będą kontynuowane, w tym na poziomie ministerialnym, aby znaleźć w najszybszym możliwym terminie pozytywne rozwiązanie" - dodano w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

 

Pierwsza rozmowa telefoniczna Macrona i Erdogana poświęcona uwolnieniu dziennikarza odbyła się 15 sierpnia.

 

We Francji pod petycją zaadresowaną do tureckich władz z apelem o uwolnienie Bureau podpisało się blisko 28 tys. osób, a w czwartek w Paryżu odbyła się manifestacja poparcia dla niego.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie