Drugi mężczyzna aresztowany w związku z atakiem w Londynie

Świat
Drugi mężczyzna aresztowany w związku z atakiem w Londynie
PAP/EPA/WILL OLIVER

Londyńska policja metropolitalna poinformowała w niedzielę o aresztowaniu 30-letniego mężczyzny powiązanego z piątkowym atakiem nożownika pod Pałacem Buckingham w centrum miasta. Zatrzymania dokonała jednostka antyterrorystyczna.

Jak zaznaczono, mężczyzna został zatrzymany w zachodnim Londynie w związku z podejrzeniami o "zlecanie, przygotowanie lub wspieranie terroryzmu".

 

Miecz w imię Allaha

 

W piątek ok. godz. 20.30 czasu lokalnego (ok. 21.30 w Polsce) 26-letni mężczyzna próbował w pobliżu Pałacu Buckingham zaatakować policjantów za pomocą miecza o długości ok. 120 cm. Według relacji policji w trakcie zdarzenia miał krzyczeć "Allahu Akbar".

 

Napastnik, którego tożsamości nie ujawniono, rozmyślnie skierował samochód prosto w policyjny radiowóz na reprezentacyjnej alei the Mall nieopodal Pałacu Buckingham, po czym zatrzymał się i sięgnął po znajdujący się w pojeździe długi miecz.

 

Mężczyzna został aresztowany pod zarzutem napaści z intencją spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu i ataku na funkcjonariuszy policji.

 

Festiwal o podwyższonym ryzyku

 

W Londynie w niedzielę rozpoczął się Nothing Hill Carnival. Brytyjska policja metropolitalna poinformowała, że m.in. w związku z zamachami terrorystycznymi w Europie podniesiono poziom zabezpieczenia wydarzenia.

 

Wzdłuż trasy przemarszu pojawiły się m.in. metalowe barierki, a także betonowe bloki, które mają zapobiec próbie wjazdu samochodem w ludzi. Podczas imprezy zostanie także użyta innowacyjna technologia rozpoznawania twarzy, która pozwoli za pomocą kamer identyfikować i śledzić w tłumie wybrane osoby.

 

W niedzielę karnawał rozpoczął się od wielowyznaniowego nabożeństwa za poszkodowanych. O godz. 15 czasu lokalnego w oba dni zaplanowana jest także minuta ciszy.

 

Festyn, w tym słynna parada uliczna, odbywają się zwyczajowo w długi weekend sierpniowy. Ostatni poniedziałek sierpnia jest tradycyjnie w Wielkiej Brytanii dniem wolnym od pracy.

 

Pierwszy Notting Hill Carnival został zorganizowany w 1966 roku przez społeczność karaibskich imigrantów mieszkających w Londynie.

 

Atak bardzo możliwy

 

Wielka Brytania była w tym roku celem czterech ataków terrorystycznych - trzech dokonanych przez radykalnych islamistów i jednego o charakterze antymuzułmańskim. Łącznie zginęło w nich 36 osób.

 

W kraju obowiązuje czwarty, "poważny" poziom zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali, co oznacza, że potencjalny atak jest uważany za "bardzo możliwy".

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie