Śledztwo ws. nożownika w Londynie przekazane antyterrorystom

Świat
Śledztwo ws. nożownika w Londynie przekazane antyterrorystom
Shakespr98/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0
Zdjęcie ilustracyjne

Śledztwo ws. zatrzymanego w piątek w pobliżu Pałacu Buckingham w Londynie nożownika zostało przekazane dowództwu jednostki antyterrorystycznej. Mężczyzna, który zaatakował dwóch policjantów na reprezentacyjnej alei the Mall w pobliżu królewskiego Pałacu, początkowo został aresztowany pod zarzutem napaści z intencją spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu i ataku na funkcjonariuszy.

Jak dodano, dwudziestokilkuletni napastnik został w nocy aresztowany na mocy ustawy antyterrorystycznej.

 

Obecnie znajduje się w jednym z londyńskich szpitali, a następnie zostanie przewieziony na posterunek policji i przesłuchany.

 

Po aresztowaniu mężczyzny, w nocy z piątku na sobotę Metropolitan Police opublikowała oświadczenie przedstawiające szczegółowy przebieg wydarzeń.

 

Policjanci zauważyli nóż w samochodzie

 

Jak zaznaczono, dwudziestokilkuletni mężczyzna został aresztowany ok. 20:35 czasu lokalnego (21:35 czasu polskiego) po tym, jak zatrzymał swój samochód w pobliżu jednego z radiowozów stacjonujących na reprezentacyjnej alei the Mall nieopodal Pałacu Buckingham, a funkcjonariusze zauważyli w jego pojeździe duży nóż.

 

W trakcie interwencji policji, która została w komunikacie określona jako "szybka" i "odważna", napastnik zaatakował i lekko ranił w ramię dwóch funkcjonariuszy. Obaj zostali opatrzeni na miejscu przez medyków z londyńskiego pogotowia ratunkowego. Funkcjonariusze nie wymagali dalszej hospitalizacji.

 

Rzecznicy policji metropolitalnej zaznaczyli, że na tym etapie śledztwa jest jeszcze zbyt wcześnie, aby określić, czy atak miał podłoże terrorystyczne.

 

Atak pod nieobecność królowej

 

Pałac Buckingham jest londyńską rezydencją królowej Elżbiety II. Monarchini nie było w niej w trakcie wydarzenia, jako że przebywa na wakacjach w zamku Balmoral, w Szkocji.

 

Wielka Brytania była w tym roku celem czterech ataków terrorystycznych - trzech dokonanych przez radykalnych islamistów i jednego o charakterze anty-muzułmańskim. Łącznie zginęło w nich 36 osób.

 

Na terenie kraju obowiązuje czwarty, "poważny" poziom zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali, co oznacza, że potencjalny atak jest uważany za "bardzo możliwy".

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie