"Będziemy w Rzymie". ISIS grozi papieżowi

Świat
"Będziemy w Rzymie". ISIS grozi papieżowi
al-Ḥayāt Media Center

Tak zwane Państwo Islamskie opublikowało film propagandowy, w którym grozi papieżowi. Na nagraniu widać dżihadystę, którzy rwie zdjęcie Franciszka i zapowiada: "będziemy w Rzymie". Wcześniej z grupą bojowników dewastuje kościół, rwie też fotografię Benedykta XVI.

Wideo zostało opublikowane w niedzielę przez al-Ḥayāt Media Center - główny kanał propagndowy ISIS. Siedmiominutowe nagranie "Inside the Caliphate" opowiada o opanowanym przez dżihadystów mieście Marawi na Filipinach.

 

- Islamscy więźniowie zostali wyswobodzeni, a nad miastem zawisł sztandar ku chwale Allaha - mówi narrator, komentując ujęcia z przejętego Marawi.

 

W filmie ukazana jest dewastacja filipińskich kościołów. Dżihadyści niszczą krzyże i podobizny świętych.

 

al-Ḥayāt Media Center

 

- Zobaczycie, dostaniemy swoją zemstę – mówi po angielsku jeden z bojowników.

 

"Stanu alarmu nie podniesiono"

 

Sekretarz stanu stolicy apostolskiej, kardynał Pietro Parolin podczas rozmowy z dziennikarzami w Rimini we Włoszech przyznał, że widział to nagranie w telewizji. - Oczywiście nie może ono nie niepokoić, przede wszystkim z powodu tej bezsensownej nienawiści - oświadczył Parolin.

 

- Sądzę, że w Watykanie nie ma dodatkowych środków bezpieczeństwa - dodał kardynał. - Z tego, co ja wiem, utrzymywany jest ten sam stopień alarmu i bezpieczeństwa.

 

Watykańskie biuro prasowe poinformowało, że stanu zagrożenia nie podniesiono po niedawnym zamachu terrorystycznym w Hiszpanii.

 

Całe okolice Watykanu są pilnie strzeżone począwszy od inauguracji Roku Świętego, czyli od grudnia 2015 roku. Wiele wprowadzonych wówczas nadzwyczajnych kroków utrzymano także po zakończeniu obchodów. Wszystkie osoby wchodzące na spotkania z papieżem i do bazyliki świętego Piotra przechodzą skrupulatne kontrole.

 

Dron przed bazyliką

 

Media podały w sobotę, że zaniepokojenie wywołał dron latający rano w pobliżu placu przed bazyliką watykańską. W stan alarmu postawione zostały siły antyterrorystyczne - ujawniła Ansa. Ustalono, że dron wylądował niedaleko placu, ale nie został znaleziony.

 

W piątek poinformowano o niezidentyfikowanym dronie, który pojawił się w pobliżu placu św. Piotra. W związku tą sytuacją oraz informacjach o zagrożeniu atakami, włoskie siły bezpieczeństwa w sobotę od 6.00 rano przeprowadziły kontrolę lotniczą obszarów przylegających do Watykanu.

 

polsatnews.pl, KAI, PAP

bas/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie