W MSZ spotkanie szefa NATO z ministrami spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji

Polska
W MSZ spotkanie szefa NATO z ministrami spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji
PAP/Paweł Supernak

W piątek rano w gmachu MSZ rozpoczęło się spotkanie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z szefami MSZ Polski, Rumunii i Turcji w Warszawie. Jednym z tematów rozmów ma być sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie Sojuszu.

Później ministrowie odbędą też pierwsze od roku konsultacje w formacie trójstronnym.

 

Sekretarz generalny NATO przebywa w Polsce od czwartku na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W czwartek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Działania Batalionowej Grupy Bojowej NATO

 

Jak poinformowało biuro prasowe MSZ, rozmowy ze Stoltenbergiem dotyczyć będą m.in. wdrażania postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego i wschodnich granic Sojuszu.

 

Rozmowy prowadzone przez Stoltenberga w Polsce mają być skoncentrowane na działaniach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w skład której wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie.

 

Od 1 kwietnia grupa bojowa stacjonuje w Bemowie Piskim i Orzyszu, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. Natowski batalion współdziała z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku i pozostaje "pod taktyczną kontrolą" polskiej brygady.

 

Niewykluczone, że podczas rozmów Stoltenberga w Polsce poruszony zostanie też temat Afganistanu po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek nową strategię USA wobec Azji Południowej, w tym właśnie tego kraju.

 

Spotkanie z premier Szydło

 

Po spotkaniu z szefami MSZ Polski, Rumunii i Turcji szef NATO ma zaplanowane spotkanie z premier Beatą Szydło, w którym uczestniczyć mają również szef MSZ i minister obrony Antoni Macierewicz. Po rozmowach Stoltenberg i Szydło wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Sekretarz generalny Sojuszu ma też wraz z szefem MON odwiedzić żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

 

Według MSZ zarówno wizyta sekretarza generalnego NATO, jak i konsultacje trójstronne, "wpisują się w szerszy kontekst sytuacji bezpieczeństwa regionu, związany z nadchodzącymi rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad 2017 i przygotowaniami do przyszłorocznego szczytu NATO".

 

Manewry Zapad mają się odbyć w dniach od 14 do 20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

 

W ramach przygotowań do manewrów Zapad od 21 sierpnia odbywają się wspólne ćwiczenia ze strukturami dowodzenia, jednostkami i oddziałami zabezpieczenia tyłów i zabezpieczenia materiałowo-technicznego sił zbrojnych Białorusi i Rosji, które potrwają do 25 sierpnia.

 

W ramach sierpniowych manewrów białoruscy i rosyjscy żołnierze mają realizować zadania z zakresu zabezpieczenia tyłów i zabezpieczenia technicznego, m.in. ewakuację, naprawę pojazdów i sprzętu, a także montaż polowego rurociągu i infrastruktury do tankowania paliwa.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie