Rząd Turcji zwolnił niemal 1000 urzędników i wojskowych

Świat
Rząd Turcji zwolnił niemal 1000 urzędników i wojskowych
Flickr

Rząd Turcji wydał w piątek dwa dekrety, na mocy których zwolniono prawie 1000 urzędników i wojskowych, zamknięto dwie prokurdyjskie gazety i powołano do życia nowy organ koordynujący pracę wywiadu, będący pod kontrolą prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Urzędników i wojskowych zwolniono z pracy i ze służby z powodu związków z grupami terrorystycznymi lub grupami, które uznawane są za działające na szkodę bezpieczeństwa narodowego.

 

Zwolnienia objęły m.in. ponad 200 wojskowych, 120 pracowników ministerstwa sprawiedliwości, 120 pracowników uniwersyteckich i 166 pracowników samorządowych. Większość zwolnień dotyczy południowego wschodu kraju zamieszkanego w większości przez Kurdów.

 

W ostatnim roku 140 tys. funkcjonariuszy państwowych zostało w Turcji zwolnionych lub zawieszonych w pełnieniu obowiązków. Zwolnienia dotknęły osoby podejrzewane o przynależność do Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) lub do ruchu islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego rząd w Ankarze oskarża o przygotowanie udaremnionego przez władze puczu z lipca ubiegłego roku. Gulen przebywa na emigracji w USA.

 

Zgodnie z piątkowymi dekretami zatrudnionych zostanie 32 tys. osób w siłach bezpieczeństwa i 4 tys. sędziów.

 

Opozycja oskarża rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), założoną przez Erdogana, o sprawowanie władzy za pomocą dekretów, co uniemożliwia kontrolę parlamentarną zwłaszcza w warunkach stanu wyjątkowego wprowadzonego po nieudanym puczu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie