"Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys." Morawiecki o przyszłorocznym budżecie

Polska
"Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys." Morawiecki o przyszłorocznym budżecie
Flickr

- Budżet na 2018 r. będzie trudny i ambitny, przewidujemy duży skok dochodów z VAT, ale także duże wydatki prospołeczne, m.in. na zdrowie. Podwyższymy kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł z 6,6 tys. zł - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Przewidujemy istotny skok dochodów w VAT. W tym roku wyniosą one co najmniej 147 mld zł, ale może więcej, wobec 126 mld zł w 2016 r. W nadchodzącym roku planujemy wpływy z VAT wyższe o następne 20 mld zł, nawet do 167 mld zł - powiedział Morawiecki.

 

Przyznał, że przyszłoroczny budżet jest "trudny" i "bardzo ambitny" ze względu na dwie dodatkowe pozycje: metodologię NATO w polityce obronnej i obniżenie wieku emerytalnego, które łącznie pochłoną 14 mld zł.

 

"Inwestycje będą lokomotywą PKB"

 

Minister rozwoju i finansów nie widzi jednak zagrożenia dla realizacji zapowiedzianych wydatków prospołecznych, takich jak: Rodzina 500 Plus, zwiększenie wydatków na emerytury i renty oraz służbę zdrowia.

 

- Nie obawiam się, machina jest dobrze naoliwiona, układamy nowe procesy uszczelniania podatkowego i dbamy o jakościowy wzrost gospodarczy, czyli eksport i inwestycje, które po dołku w 2016 r. potrzebują około półtora roku, dwóch lat, aby się odbić. Czekam cierpliwie, jestem przekonany, że już w drugiej połowie tego roku zobaczymy jak się rozkręcają. W 2018 r. inwestycje będą zdecydowanie wyższe niż w tym roku, będą lokomotywą PKB - powiedział wicepremier.

 

Morawiecki uważa, że wszystkie krytyczne opinie o projekcie budżetu to "szukanie dziury w całym".

 

- Musimy oczywiście uwzględniać kryteria konwergencji, trzymać się z daleka od procedury nadmiernego deficytu, ale chcemy też wypełnić wszystkie obietnice wyborcze związane m.in. z wiekiem emerytalnym, darmowymi lekami dla seniorów itp. Przypomnę, że to budżet zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia zarówno w wartościach absolutnych, jak i w stosunku do PKB - dodał Morawiecki.

 

Kwota wolna od podatku

 

- Wzrośnie do 8 tys. zł, jeśli chodzi o dochód, od którego w ogóle nie trzeba płacić podatku. Wzrośnie również wynoszący obecnie 11 tys. zł próg dochodu, po przekroczeniu którego kwota wolna przestaje maleć i wynosi 3091 zł. Każde 1000 zł podwyższenia tego progu powoduje, że obejmuje on wielką grupę osób, co kosztuje budżet ponad 300-400 mln zł - mówił Morawiecki.

 

PAP, polsatnews.pl

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie