CBA poprosiło o oświadczenie majątkowe byłego sędziego TK Stanisława Biernata

Polska
CBA poprosiło o oświadczenie majątkowe byłego sędziego TK Stanisława Biernata

- Centralne Biuro Antykorupcyjne poprosiło na początku sierpnia o informacje na temat oświadczenia majątkowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Stanisława Biernata - poinformował Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Brodowski powiedział, że prośba o udzielenie informacji w tej sprawie została skierowana do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

 

- Poprosiliśmy o przekazanie oświadczenia, które powinien (Stanisław Biernat - red.) był złożyć na koniec kadencji, jak i tego, które powinno być złożone według stanu na koniec 2016 r. - dodał.

 

CBA ma ustawowy obowiązek badania oświadczeń majątkowych polityków, urzędników i samorządowców.

 

"Niewypełnienie ustawowego obowiązku"

 

W środę prezes TK w poinformowała, że sędzia Biernat złożył 22 sierpnia oświadczenie majątkowe na koniec kadencji, która upłynęła 26 czerwca.

 

Wcześniej, w lipcu, po dwóch tygodniach od odejścia byłego wiceprezesa, Przyłębska przypomniała mu w liście, że nie złożył takiego dokumentu i nie uzyskała odpowiedzi, jednak teraz takie oświadczenie wpłynęło.

 

W oświadczeniu przesłanym w połowie sierpnia sędzia Biernat przyznał, że w wyniku przeoczenia nie złożył oświadczenia majątkowego na koniec kadencji sędziego TK i zapewnił, że uczyni to w najbliższym czasie.

 

W piątkowym wywiadzie prezes Przyłębska oceniła tak późne złożenie oświadczenia, jako niewypełnienie ustawowego obowiązku, a nie nieporozumienie.

 

- Sprawa jest na tyle świeża, że muszę się nad nią pochylić - powiedziała pytana o możliwe konsekwencje dla Biernata.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie