Wiceszef MON: czekamy na możliwość zaprezentowania prezydentowi całości dorobku Strategicznego Przeglądu Obronnego

Polska

Tego typu szerokie spotkanie wyjaśniłoby wiele wątpliwości i pozwoliło dojść do wspólnego zdania w wielu kwestiach. Czekamy na możliwość zaprezentowania prezydentowi całości dorobku Strategicznego Przeglądu Obronnego - poinformował w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.

Szatkowski w Polsat News powiedział, że reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi została już przygotowana i obecnie "trwa komunikacja pomiędzy MON a BBN na temat różnic podejścia w zakresie reformy systemu dowodzenia". - Uważamy, że dobrze byłoby, gdyby ta reforma została uzgodniona z panem prezydentem, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i zatwierdza wojenny system dowodzenia - mówił.

 

Zgoda "co do pewnych fundamentów"

 

Według wiceszefa resortu obrony MON i BBN zgadzają co do pewnych fundamentów. - Nieco inne mamy podejście do tego, czy należy tworzyć organ pośredni pomiędzy szefem sztabu generalnego, jako tym pierwszym żołnierzem, a dowódcami sił zbrojnych. BBN uważa, że jest to konieczne, my uważamy, że nie, że da się skutecznie dowodzić i to dowodzenie będzie bardziej efektywne (...) jeżeli nie będzie tego organu pośredniego - podkreślił wiceminister.

 

- Czekamy na możliwość zaprezentowania panu prezydentowi całości dorobku Strategicznego Przeglądu Obronnego i myślę, że tego typu szerokie spotkanie wyjaśniłoby wiele wątpliwości i pozwoliło dojść do wspólnego zdania w wielu kwestiach - zaznaczył.

 

Jak dodał, szef MON Antoni Macierewicz zaprosił prezydenta na prezentację przeglądu "zaraz po jego zakończeniu".

 

"Dajmy czas stosownym służbom"

 

Szatkowski był też pytany o prowadzone przez SKW postępowanie sprawdzające wobec gen. Jarosława Kraszewskiego, który w BBN pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Postępowanie oznacza odebranie mu dostępu do informacji niejawnych.

 

- Dajmy czas stosownym służbom. Ja nie wiem, ile to postępowanie będzie trwało, powiem tylko, że podobne postępowanie w przypadku przyznania dostępu do informacji niejawnych na poziomie ściśle tajnym trwa czasami sześć albo nawet więcej miesięcy" - mówił. - Mamy nadzieję, że to tyle nie będzie trwało, bo sytuacja jest szczególna - dodał.

 

Brak uzgodnień w sprawie reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi był powodem dla, którego prezydent odmówił wręczenia nominacji generalskich 15 sierpnia w dniu święta Wojska Polskiego.

 

Strategiczny Przegląd Obronny został zakończony pod koniec maja br. Jego elementem była analiza obecnego systemu kierowania i dowodzenia armią oraz rekomendacje co do planowanej reformy tej struktury.

 

PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie