Ukraina: trzy osoby ranne w wybuchu w centrum Kijowa

Świat
Ukraina: trzy osoby ranne w wybuchu w centrum Kijowa
Zdj. ilustracyjne, wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

Niezidentyfikowany przedmiot eksplodował w czwartek w centrum Kijowa na ul. Hruszewskiego; ucierpiały trzy osoby - poinformowała ukraińska policja. Trwa dochodzenie w sprawie wybuchu. Wstępnie uznano, że była to "próba zabójstwa". Ukraina świętuje w czwartek Dzień Niepodległości, obchodzony w 26. rocznicę uchwalenia Aktu Niepodległości tego państwa.

W związku z wybuchem wszczęto śledztwo z artykułu kodeksu karnego "próba umyślnego zabójstwa, dokonana w sposób zagrażający wielu osobom" - powiadomił dział komunikacji społecznej kijowskiej policji. Funkcjonariusze ustalają tożsamość osób, które miały związek z przestępstwem - dodano w oświadczeniu.

 

Aktualnie w szpitalach przebywa trzech rannych w wybuchu. Nie wiadomo, w jakim są stanie.

 

Atak terrorystyczny brany pod uwagę

 

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow wyraził przypuszczenie, iż czwartkowy wybuch to atak terrorystyczny. - Nie wykluczamy, że jest to zaplanowany atak terrorystyczny, którego próbowano dokonać, aby w Dzień Niepodległości nie wszyscy mogli radować się świętem - powiedział Turczynow.

 

Na miejscu wybuchu pracuje grupa śledczo-operacyjna, która bada teren, ustala świadków i sprawdza kamery monitoringu, które mogły zarejestrować moment wybuchu.

 

Narodowe święto Ukrainy

 

Ukraina świętuje w czwartek Dzień Niepodległości, obchodzony w 26. rocznicę uchwalenia Aktu Niepodległości tego państwa.

 

W Kijowie w defiladzie wojskowej z tej okazji uczestniczyli też polscy żołnierzem, a na trybunie honorowej byli szefowie resortów obrony Polski i USA, Antoni Macierewicz i James Mattis, oraz Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Czarnogóry, Mołdawii i Gruzji, a także przedstawiciele Rumunii, Kanady i Wielkiej Brytanii.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie