Sudan: rosyjski ambasador znaleziony martwy w swojej rezydencji

Świat
Sudan: rosyjski ambasador znaleziony martwy w swojej rezydencji
mid.ru
Budynek rosyjskiej ambasady w Chartumie

Ciało 62-letniego Mirgajasa Szyrinskiego znaleziono w basenie na tyłach jego domu w stolicy Sudanu - Chartumie. Policjanci wstępnie wykluczyli wątek kryminalny. Ambasador cierpiał na nadciśnienie. Szyrinski to szósty rosyjski dyplomata, który zmarł w przeciągu ostatnich ośmiu miesięcy.

- Najprawdopodobniej zmarł z przyczyn naturalnych - powiedział agencji Reutera rzecznik policji Omar al-Mochtar, nie ujawniając więcej szczegółów.

 

Śmierć Szyrinskiego potwierdziło rosyjskie MSZ. Jak zapowiedziano, szczegóły dotyczące okoliczności zgonu zostaną przekazane do wiadomości po otrzymaniu informacji od personelu dyplomatycznego w ambasadzie w Chartumie.

 

Doświadczony dyplomata

 

Szyrinski rozpoczął karierę w korpusie dyplomatycznym w 1977 r. Biegle posługiwał się arabskim i angielskim. Ambasadorem Rosji w Sudanie był od 2013 r., wcześniej był na placówkach w Rwandzie, Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Jemenie.

 

Ambasador zmarł w czasie, gdy stosunki sudańsko-rosyjskie uległy zdecydowanej poprawie. Szyrinski miał być jednym z organizatorów nachodzącej wizyty prezydenta Sudanu Omara Hassana al-Bashira w Moskwie. Wizyta ta ma być wyrazem sprzeciwu Bashira wobec nakazów aresztowania wystosowywanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Trybunał stawia prezydentowi Sudanu zarzuty o zbrodnie wojenne i ludobójstwo, których miał się dopuścić w rejonie Darfuru.

 

Czarna seria

 

19 grudnia 2016 roku rosyjski ambasador w Turcji Andriej Karłow został zastrzelony na wystawie sztuki w Ankarze. Napastnikiem okazał się były turecki policjant, który podczas zabójstwa krzyczał "nie zapominajcie o Syrii".

 

W dniu zabójstwa Karłowa, w Moskwie został zastrzelony inny rosyjski dyplomata - Petr Polshikow. Martwego 56-latka znalazła jego żona. Ciało leżało w sypialni przykryte poduszką. Polshikow zginął od strzału w głowę. Według rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych śmierć dyplomaty była "nieszczęśliwym wypadkiem" i nie miała nic wspólnego z pełnionymi przez niego obowiązkami.

 

Andriej Malanin starszy dyplomata w ambasadzie w Atenach został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu 9 stycznia. Według wstępnej ustaleń greckiej policji urzędnik zmarł "z przyczyn naturalnych". Śledztwo w sprawie jego śmierci trwa nadal.

 

26 stycznia w wieku 67 lat, zmarł rosyjski ambasador w Indiach Alexander Kadakin. Rzecznik prasowa w rosyjskie ambasadzie powiedziała, że dyplomata zmarł po krótkiej chorobie, a "w okolicznościach jego śmierci nie było nic niecodziennego". Premier Indii Narendera Modi po śmierci Kadakina nazwał go "wielkim przyjacielem, który ciężko pracował, aby wzmocnić więź pomiędzy obydwoma państwami".

 

Witalij Czurkin, rosyjski ambasador przy ONZ według rosyjskiej delegacji "zmarł na nagły atak serca podczas pełnienia obowiązków służbowych". Czurkin zmarł 20 lutego, miał 64 lata.

 

PAP, CNN, The New York Times

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie