Spadła liczba migrantów przybywających do Włoch

Świat
Spadła liczba migrantów przybywających do Włoch
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Znacznie spadła liczba migrantów przybywających do Włoch - pisze w czwartek "Corriere della Sera". W sierpniu przypłynęło ich 2800, podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem ponad 10 tysięcy. To spadek o 72 procent. Włoski dziennik wyraża opinię, że te "sensacyjne" dane mogą oznaczać, że doszło do przełomu w walce z przemytnikami ludzi.

W poprzednich miesiącach liczba migrantów docierających na włoskie wybrzeża stale rosła w porównaniu z poprzednim rokiem. Zarówno w maju, jak i w czerwcu przybyło po 23 tysiące osób. Padały rekordy: w ciągu dwóch dni w czerwcu przypłynęło 10 tysięcy migrantów.

 

W tej sytuacji oczekiwano trudnego lata, przede wszystkim tragicznego dla migrantów wyruszających w drogę i katastrof na morzu. I właśnie wtedy, gdy szykowano się na przyjęcie dużych liczb migrantów, doszło do przełomu - stwierdza "Corriere della Sera".

 

Libijska straż przybrzeżna walczy z przemytnikami

 

Według dziennika zapoczątkowało go wydanie przez MSW w Rzymie dyspozycji statkom organizacji pozarządowych patrolujących Morze Śródziemne i zabierających migrantów na swe pokłady, aby byli tam obecni także przedstawiciele policji. Ich zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach śledztw dotyczących procederu przemytu ludzi.

 

Wymóg ten to jeden z punktów kodeksu postępowania organizacji pozarządowych, który musiały podpisać by kontynuować działania na morzu. Kilka organizacji na znak protestu nie podpisało kodeksu.

 

Już w lipcu przybyło 11 tysięcy migrantów , czyli ponad dwa razy mniej niż w tym samym miesiącu w 2016r.

 

Przyczyną jest to, że przemytnicy w Libii utracili wsparcie ze strony potężnego szefa tamtejszego gangu. Poza tym do walki z nimi przystąpiła libijska straż przybrzeżna, wyposażona przez Włochów w łodzie patrolowe i przez nich wyszkolona - podkreśla gazeta.

 

5 tysięcy migrantów zgodziło się wrócić do swoich krajów

 

Wyjaśnia zarazem, że dzięki wzmocnieniu ochrony południowej granicy Libii spadła także liczba uciekinierów, przybywających tam z głębi Afryki na wybrzeże, by odpłynąć do Europy. Dodatkowo dzięki inicjatywie ONZ 5 tysięcy migrantów zgodziło się wrócić do swoich krajów, bo otrzymali wsparcie ekonomiczne.

 

Na Morzu Śródziemnym nie doszło do katastrofy humanitarnej, zapowiadanej przez wiele osób, a liczba ofiar przeprawy przez morze spadła - podkreśla dziennik.

 

Ostrzega zarazem, że nie można wykluczyć, że w najbliższych tygodniach może dojść do odwrócenia sytuacji i zwiększenia napływu migrantów.

 

Intelektualna uczciwość wymaga jednak, by przyznać, że można mówić o przełomie - twierdzi "Corriere della Sera".

 

 

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie