Sąd nakazał zwolnienie drugiego zatrzymanego w sprawie zamachów w Hiszpanii

Świat
Sąd nakazał zwolnienie drugiego zatrzymanego w sprawie zamachów w Hiszpanii
PAP/EPA/J.P. GANDUL

Sąd nakazał w czwartek warunkowe zwolnienie z aresztu drugiego z czterech zatrzymanych w sprawie zamachów w Katalonii, w których zginęło 15 osób. Chodzi o mężczyznę, który prowadził kawiarnię internetową w Ripoll, gdzie mieszkała większość zamachowców.

Sędzia śledczy Fernando Andreu ocenił, iż nie ma wystarczających dowodów, aby przetrzymywać Salha El Kariba w areszcie. Jeszcze we wtorek sędzia twierdził, że El Karib powinien pozostać w areszcie na czas śledztwa w sprawie swej roli w atakach z 17 i 18 sierpnia.

 

Teraz mężczyzna będzie musiał co tydzień stawiać się w sądzie, nie może zmieniać miejsca zamieszkania i ma zakaz opuszczania Hiszpanii.

 

Według śledczych El Karib używając swojej karty kredytowej kupił bilet lotniczy do Maroka jednemu z członków komórki terrorystycznej, odpowiedzialnej za zamachy. Zapewniał, że zrobił to w ramach usługi, za którą otrzymał gotówkę.

 

We wtorek sąd nakazał zwolnienie z aresztu pod pewnymi warunkami innego zatrzymanego, Mohameda Aalli. Uznał też, że dwaj pozostali zatrzymani będą przebywać w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją. Chodzi o mężczyzn oskarżonych o przynależność do organizacji terrorystycznej, morderstwo i posiadanie materiałów wybuchowych.

 

W wyniku zeszłotygodniowych zamachów w Barcelonie i nadmorskiej miejscowości Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od stolicy Katalonii, zginęło łącznie 15 osób, a ponad 120 zostało rannych. Nie żyje także ośmiu członków komórki terrorystycznej, która stała za atakami; sześciu z nich zostało zastrzelonych przez policję.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie