Jeden z zatrzymanych ws. ataku w Finlandii zwolniony z aresztu

Świat
Jeden z zatrzymanych ws. ataku w Finlandii zwolniony z aresztu
PAP/EPA/MARKKU OJALA

Fińska policja zwolniła w czwartek jednego z dwóch mężczyzn zatrzymanych w środę po zeszłotygodniowym ataku nożownika w mieście Turku, w którym zginęły dwie, a rannych zostało osiem osób. Nie podano dlaczego tego mężczyznę wypuszczono na wolność.

W środę poinformowano o zatrzymaniu w Turku, na południowym zachodzie Finlandii, dwóch mężczyzn podejrzanych o "przygotowywanie przestępstwa w celach terrorystycznych". Zatrzymani przedstawili fińskim i szwedzkim władzom różne wersje dotyczące swej przynależności państwowej. Szwedzkim władzom mówili, że pochodzą z Maroka, a fińskim, że z Algierii.

 

Drugi z aresztowanych w środę mężczyzn pozostaje w rękach policji.

 

Zaprzeczył, jakoby jego działania miały charakter terrorystyczny

 

Głównym podejrzanym pozostaje 18-letni Marokańczyk, Abderrahman Meszka, który we wtorek przyznał się przed sądem do ataku z użyciem noża, ale zaprzeczył, jakoby jego działania miały charakter terrorystyczny. Rozprawa prowadzona była przez łącze wideo, bo mężczyzna przebywa w szpitalu więziennym po postrzeleniu przez policjantów.

 

Atak w Turku z 18 sierpnia uznany został za pierwszy islamistyczny zamach terrorystyczny w Finlandii, kraju o jednym z najniższych na świecie wskaźników przestępstw.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie