Czy Lech Wałęsa jest symbolem "Solidarności"? Program "Tak czy Nie"

Polska

Były szef "Solidarności", Janusz Śniadek, stwierdził w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że symbolem "Solidarności" jest nie Wałęsa, a Lech Kaczyński. Śniadek uważa, że to sam Wałęsa zniszczył swój mit, a uczniowie powinni się uczyć, że był "Bolkiem". O tym czy Lech Wałęsa jest symbolem "Solidarności" w programie "Tak czy Nie" rozmawiali byli opozycjoniści: Zbigniew Janas i Czesław Bielecki.

Byłego prezydenta biorą w obronę jego dzieci. Magdalena Wałęsa w emocjonalnym wpisie na Facebooku stwierdziła, że jej ojciec "jest poniewierany na zamówienie polityczne, a dla walki o wolną Polskę poświęcił małżeństwo i rodzinę". Eurodeputowany Jarosław Wałęsa, syn noblisty, skomentował zaś słowa Janusza Śniadka w ten sposób: "funkcjonariusz PiS otwiera usta i łajno się z nich wylewa".

 

Cała ta - kolejna już - wojna o Wałęsę rozgrywa się tuż przed kolejną rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Wokół tej rocznicy również zresztą toczy się spór. Wojewoda pomorski zmienił decyzję prezydenta Gdańska i uznał, że pierwszeństwo do organizowania uroczystości na Pl. Solidarności przypada NSZZ "S", a nie KOD, który zgłosił tam swoją imprezę i zaprosił na nią Lecha Wałęsę i Władysława Frasyniuka. KOD nie zamierza jednak rezygnować.

 

Po cofnięciu decyzji prezydenta Gdańska o pozwoleniu na demonstrację KOD 31 sierpnia na Placu Solidarności wraca pytanie o prawa opozycji. A ta - w ocenie  byłego pozycjonisty Zbigniewa Janasa - ma prawo krytykować rząd. Z kolei zdaniem Czesława Bieleckiego, kóry był gościem programu "Tak czy Nie", opozycja donosząc dziś na swój kraj do Brukseli dopuszcza się zdrady.

 

Wszystkie dotychczasowe odcinki "Tak czy Nie" można oglądać tutaj.

 

Polsat News

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie