"Zawinął w kurtkę figurę św. Franciszka i wyszedł". Policja zatrzymała złodzieja sakralnych eksponatów

Polska
"Zawinął w kurtkę figurę św. Franciszka i wyszedł". Policja zatrzymała złodzieja sakralnych eksponatów
gniezno.policja.gov.pl

Policja zatrzymała sprawcę kradzieży XVIII-wiecznej figury św. Franciszka z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Okazał się nim 51-letni mężczyzna z powiatu krotoszyńskiego; podczas przeszukania jego domu odnaleziono wiele eksponatów o charakterze sakralnym.

Zabytek wart ok. 5 tys. zło skradziono 18 sierpnia. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, w ujęciu sprawcy pomógł monitoring.

 

- Funkcjonariusze ustalili, że podejrzany wmieszał się w tłum zwiedzających. Wykorzystując chwilę nieuwagi osób znajdujących się w salach muzeum, wziął kilkudziesięciocentymetrową figurę Św. Franciszka, zawinął w kurtkę i wyszedł z budynku" - powiedział.

 

Nie pierwsza kradzież


Zatrzymany to 51-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego. W trakcie przeszukania jego domu okazało się, że kradzież figury z gnieźnieńskiego muzeum nie była jego pierwszym przestępstwem.

 

Policjanci odkryli dziesiątki eksponatów o charakterze sakralnym - figury, rzeźby, obrazy, lichtarze i inne przedmioty liturgiczne. Wśród nich funkcjonariusze rozpoznali obraz "Jezusa z pielgrzymem" skradziony dwa lata temu z gnieźnieńskiej Fary.

 

 

Podczas pierwszych godzin pracy policjantów na miejscu znaleziska okazało się, że kilkadziesiąt eksponatów mogło zostać skradzionych z różnych kościołów na terenie Wielkopolski.

 

Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja powiatowa z Gniezna. Jeśli okaże się, że skradzione przedmioty mają dużą wartość historyczną, mężczyźnie grozi kara do 10 lat więzienia.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie