Ukraińska prokuratura podejrzewa Żyrinowskiego o finansowanie separatyzmu

Świat
Ukraińska prokuratura podejrzewa Żyrinowskiego o finansowanie separatyzmu
Flickr/Guillaume Speurt/CC BY-SA 2.0

Prokuratura Generalna Ukrainy podejrzewa rosyjskiego prokremlowskiego polityka Władimira Żyrinowskiego o finansowanie separatyzmu. Deputowany do Dumy Państwowej gromadził pieniądze i przesyłał pomoc prorosyjskim bojownikom w Donbasie.

Według środowego komunikatu prokuratury jej śledztwo w sprawie Żyrinowskiego dotyczy lat 2014-2017. Na początku tego okresu polityk miał wraz z innymi rosyjskimi deputowanymi stworzyć „zorganizowaną grupę”, która za zebrane wśród Rosjan pieniądze przekazywała samochody wspieranym przez Kreml rebeliantom na wschodzie Ukrainy.

 

Było to sześć pojazdów produkcji rosyjskiej, „których część wykorzystywana była podczas ataków terrorystycznych przeciwko wojskowym i policyjnym jednostkom Ukrainy, m.in. na donieckim lotnisku” - głosi komunikat prokuratury w Kijowie.

 

Zgodnie z ukraińskim prawem za finansowanie terroryzmu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności i konfiskata mienia.

 

Ukraińskie media pisały w maju 2014 roku, że Żyrinowski przekazał separatystom prorosyjskim w Donbasie opancerzony samochód terenowy GAZ-2975 "Tigr". Znany on jest jako rosyjska odmiana amerykańskiego Humvee.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie