Sześć nowych ognisk ASF u trzody chlewnej w Lubelskiem i Podlaskiem

Polska
Sześć nowych ognisk ASF u trzody chlewnej w Lubelskiem i Podlaskiem
Pixabay.com/Hans/Zdj. ilustracyjne

Sześć nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w województwach lubelskim i podlaskim. Liczba ognisk ASF w Polsce wzrosła do 83 - wynika ze środowego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii.

Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

 

Ogniska ASF stwierdzono w Lubelskiem w trzech gospodarstwach w gminie Kąkolewnica, w których hodowano łącznie 26 świń, oraz w gminie Międzyrzec Podlaski, w gospodarstwie utrzymującym 37 świń.

 

W Podlaskiem nowe przypadki choroby wykryto w dwu gospodarstwach w gminie Goniądz; w jednym z nich były 442 świnie, w drugim - 3 świnie.

 

Wszystkie miejsca w tzw. obszarze zagrożenia


W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby - podał GLW. Wszystkie te miejsca znajdują się w tzw. obszarze zagrożenia, wyznaczonymi w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

 

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 83 ogniska tej choroby u trzody chlewnej, z czego 60 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 440 przypadków ASF u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.

 

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie