Sikorski zawiadamia prokuraturę ws. opublikowanych taśm

Polska
Sikorski zawiadamia prokuraturę ws. opublikowanych taśm
Polsat News

Składam zawiadomienie do Prokuratury Krajowej, że prezes TVP Jacek Kurski, aby przykryć problemy swoje i PiS ponownie gra przestępczymi taśmami - napisał na Twitterze b. szef MSZ Radosław Sikorski, w reakcji na ujawnienie przez portal tvp.info kolejnych fragmentów jego rozmów.

Portal tvp.info ujawnił w środę kolejne fragmenty rozmowy nagranej w lutym 2014 r. ówczesnego szefa PKN Orlen Jacka Krawca z Sikorskim. Według opublikowanego przez portal stenogramu rozmowy, która miała miejsce w jednej z warszawskich restauracji, Sikorski mówi o rektorach polskich uniwersytetów: "nieroby".

 

Tuż po upublicznieniu stenogramów, Sikorski napisał na Twitterze, że składa w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

 

 

"TVPiS, dysponując materiałami pochodzącymi z przestępstwa, raczyło naruszyć prywatność także mojej rodziny. Nie daruję" - podkreślił b. szef MSZ.

 

Według opublikowanego przez portal tvp.info stenogramu rozmowy, Krawiec w rozmowie z Sikorskim wskazywał, że amerykańskie uczelnie dysponują ogromnymi budżetami.

 

Rozmowa na temat uczelni

 

"Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, pięć miliardów taki Stanford rocznie ma budżet" - mówił szef Orlenu. "Endowment (darowizna - red.) z tego jest jedna trzecia. Pięć miliardów, to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc, pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes" - dodaje Krawiec.

 

Według stenogramu, Sikorski odparł: "Wiesz, oni (amerykańskie uczelnie - red.) rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją. Że, wiesz, główne finansowanie uniwersytetów to może być z (niezrozumiałe). Tylko musisz mieć bazę danych".

 

"Absolutnie - przytakuje Krawiec. "Się k***om nie chce. Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz" - dodaje Sikorski.

 

Tuż po upublicznieniu stenogramów, Sikorski napisał na Twitterze: "Na kłopoty @pisorgpl, nowa taśma. Zrobił ten, kto dysponuje (taśmami - PAP) i korzysta. Pamiętajcie państwo, przestrzegałem: dzisiaj ja, jutro każdy z Was".

 

"To, że żadna nasza uczelnia nie jest wśród pierwszych 400 uniwersytetów świata, to wielka narodowa porażka. Tracimy najlepszych studentów. (...) Endowment (fundusz żelazny) Stanfordu to $22mld a Harvardu $37mld. Szkoda, że większość naszych uczelni nie zabiega o fundusze od alumnów" - napisał w kolejnych tweetach były szef dyplomacji.

 

O Kaczyńskim i Macierewiczu

 

W innym opublikowanym na antenie TVP Info fragmencie rozmowy, Sikorski z Krawcem rozmawiają o nastrojach społecznych przed wyborami. "Potem są (wybory - red.) samorządowe na jesieni?" - pyta Krawiec. "Tak. Ja nie wierzę, żeby naród, jak przyjdzie do wrzucenia kartki, żeby naród chciał »Kaczora« na premiera, a Macierewicza na ministra obrony" - odparł Sikorski.

 

"Problem jest taki, że naród nie ma tej świadomości politycznej. Oni jakby nie czytają w tych kategoriach, co my czytamy, że to jest zwycięstwo PiS-u, to jest szaleństwo »Kaczora« i Macierewicza" - mówi dalej Krawiec. "Jest jeszcze najmłodsza grupa wyborców, która jak +Kaczor+ rządził to miała 12, czy 14 lat" (...) Nic nie kumają. A oni jak czytasz w Internecie, to nienawidzą Platformy, są za PiS-em. (...) bo to jest grupa wiekowa, która neguje każdą władzę" - dodaje.

 

Na początku sierpnia portal tvp.info opublikował nowe nagrania z 2014 r. z jednej z warszawskich restauracji. Na taśmach zarejestrowana jest rozmowa Sikorskiego z Krawcem. Obaj m.in. zastanawiali się, jakie są szanse PO na utrzymanie władzy i omawiali wewnętrzne sprawy partyjne - konflikt między Grzegorzem Schetyną i Donaldem Tuskiem. Pod adresem obecnego szefa PO Grzegorza Schetyny pada w pewnym momencie określenie, że "ma knajacki styl lwowskiego żulika".

 

Ujawniono także nagranie rozmowy Sikorskiego z Krawcem na temat należącej do Orlenu rafinerii, znajdującej się w Możejkach na Litwie.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie