Pierwszą informację o zniszczeniach wysłali dzień po nawałnicy. Samorządy odpierają zarzuty premier Szydło

Polska
Pierwszą informację o zniszczeniach wysłali dzień po nawałnicy. Samorządy odpierają zarzuty premier Szydło
PAP/Marek Zakrzewski

Informacja o zniszczeniach spowodowanych przez nawałnice w gminach Sierakowice, Sulęczyno i Żukowo w powiecie kartuskim trafiła do wojewody 13 sierpnia wieczorem - wynika z dokumentu opublikowanego przez portal naTemat. Rząd pominął jednak te gminy w rozporządzeniu o pomocy, wydanym cztery dni później. Premier twierdziła, że to wina samorządów, które nie zgłosiły się, gdy dokument powstawał.

Rządowe rozporządzenie "w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się

szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych" datowane jest na 17 sierpnia.

 

Marszałek apelował do premier

 

Nie ma w nim gmin: Sulęczyno, Sierakowice, Studzienice i Kościerzyna z powiatu kartuskiego (Pomorskie). Apel o uzupełnienie rządowego rozporządzenia z 17 sierpnia o pominięte gminy wystosował do premier Szydło marszałek pomorski Mieczysław Struk.

 

"Marszałek nie musi do mnie apelować. Sami doskonale wiemy, że musimy to rozporządzenie rozszerzyć" - odpowiedziała szefowa rządu na konferencji w Chojnicach.

 

Winę za pominięcie gmin w rządowym rozporządzeniu przypisała samorządowcom, którzy rzekomo nie zgłosili informacji na czas.

 

Cztery dni przed rozporządzeniem 

 

Okazuje się, że pierwsza informacja o zniszczeniach spowodowanych przez nawałnice trafiła do wojewody, czyli przedstawiciela rządu w regionie, 13 sierpnia wieczorem. - Nasz sztab kryzysowy przekazał informację do wojewódzkiego centrum kryzysowego przed 22:00 - mówi "naTemat" wicestarosta kartuski Bogdan Łapa.

 

Włodzimierz Wlaziński, powiatowy Inspektor Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego także nie zgadza się z zarzutem, że lokalne władze działały opieszale. - Mail do pana wojewody z informacją o zniszczeniach wysłałem 13 sierpnia dokładnie o 21:39 - mówi Wlaziński.

 

Redakcja "naTemat" opublikowała skan maila wysłanego przez Wlazińskiego.

 

naTemat, polsatnews.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie