"Oferta złożona po terminie". Autosan stracił przetarg na autobusy dla wojska. Sprawę zbada CBA

Biznes
"Oferta złożona po terminie". Autosan stracił przetarg na autobusy dla wojska. Sprawę zbada CBA
Polsat News

Wskutek opóźnienia władze Autosanu pozbawiły firmę szansy na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 milionów złotych - dowiedziało się radio RMF FM. Spółka złożyła ofertę 20 minut po czasie. Jak poinformował wiceszef MON Bartosz Kownacki o sprawie powiadomiono Centralne Biuro Antykorupcyjne. "Faktem jest, że oferta została złożona po terminie" - przyznał prezes zarządu Autosanu.

Przetarg na autobusy dla armii w kwietniu ogłosiła 2. Regionalna Baza Logistyczna w Rembertowie. Postępowanie dotyczyło 16-miejscowych autobusów pasażerskich oraz takich, które mogą przewieźć minimalnie 47 osób.

 

Datę i warunki przetargu wielokrotnie zmieniano. Ostateczny termin wyznaczono na 28 lipca. Oferty można było składać do godz. 8:00. Autosan, którego właścicielem jest Polska Grupa Zbrojeniowa, złożył swoją o 8:20 i odpadł za niedotrzymanie warunków zgłoszenia.

W ten sposób spółka straciła szansę na kontrakt o wartości prawie 30 milionów złotych. Duże autobusy dostarczy wojsku niemiecki MAN. Był on jedynym chętnym, który spełnił warunki przetargu.

 

"Złożenie oferty nie przesądza o wygraniu przetargu"

 

"Faktem jest, że oferta została złożona po terminie (...), co uniemożliwiło wzięcie udziału w postępowaniu oraz składanie jakichkolwiek odwołań -  oświadczył prezes zarządu Autosan Sp. z o.o. Michal Stachura.

 

Jak poinformował, "osobę odpowiedzialną za zaistniały fakt" zwolniono dyscyplinarnie, o sprawie powiadomiono "odpowiednie organy" a w postępowaniu cywilnym spółka będzie dochodziła roszczeń finansowych.

"Samo złożenie oferty nie przesądza o wygraniu przetargu, a kryteria przedmiotowego zamówienia premiowały dostawców posiadających w ofercie autobusy wysokopodłogowe, których Autosan obecnie nie produkuje" - dodał prezes.

 

Reakcja MON

 

O zwolnieniu osoby odpowiedzialnej za urzędniczy błąd wiceminister Kownacki poinformował na Twitterze.

 

 

Zapowiedział również, że zarząd Autosanu będzie domagał się odszkodowania.

 

 

rmf24.pl, polsatnews.pl

 

 

 

 

 

 

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie