"Grożono mi śmiercią". Była prokurator generalna Wenezueli uciekła z kraju

Świat
"Grożono mi śmiercią". Była prokurator generalna Wenezueli uciekła z kraju
PAP/EPA/Joedson Alves

Była prokurator generalna Wenezueli Luisa Ortega Diaz, która uciekła z kraju i w środę w Brazylii wzięła udział w konferencji oskarżycieli publicznych z krajów Mercosur, powiedziała, że w jej kraju umiera praworządność, a ona ma dowody na korupcję władzy.

- To, co dzieje się w Wenezueli, to śmierć praworządności. Stabilność całego regionu jest zagrożona - ostrzegła Ortega podczas ceremonii otwarcia konferencji.

 

- Grożono mi śmiercią i jeśli coś się przydarzy, odpowiedzialny będzie wenezuelski rząd - dodała, podkreślając, że jest osobą "prześladowaną ze względów politycznych".

 

- Mam wiele dowodów (...), które podają w wątpliwość (uczciwość) wysokiej rangi wenezuelskich polityków, włącznie z prezydentem Republiki - oznajmiła.

 

Ortega: prezydent chce zablokować dochodzenie w sprawie łapówki

 

Ortega powtórzyła też zarzuty, które sformułowała już wcześniej - że prezydent Nicolas Maduro pozbawił ją funkcji, by zablokować dochodzenie w sprawie wartej niemal 100 mln dol. łapówki, którą prezydent i jego bliscy współpracownicy mieli otrzymać od brazylijskiego koncernu Odebrecht.

 

Jak wyjaśnia AFP, Odebrecht zamieszany jest w skandal korupcyjny, który wstrząsnął całą Ameryką Łacińską i polegał między innymi na wręczaniu łapówek politykom.

 

Prokurator generalny Brazylii Rodrigo Jano podkreślił, że osobiście zaprosił Ortegę na konferencję do stolicy Brazylii; dodał, że jej zdymisjonowanie prowadzi do erozji niezależności sądów w Wenezueli.

 

Prokurator generalny Paragwaju Javier Diaz Veron zwracając się do Ortegi powiedział: "Uznajemy cię za obecną prokurator generalną Wenezueli. Możesz liczyć na poparcie wszystkich prokuratur w regionie".

 

Maduro chce listu gończego za prokurator

 

Prezydent Maduro mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że chce, by była prokurator generalna Luisa Ortega Diaz była ścigana międzynarodowym listem gończym; dodał, że wraz z mężem ucieka ona przed wenezuelskim wymiarem sprawiedliwości, a ponadto współpracowała z USA, by zaszkodzić jego rządowi.

 

Prokurator generalna Wenezueli, która otwarcie krytykowała Maduro i ogłosiła, że dokonuje on zamachu na konstytucję, została zdymisjonowana na początku sierpnia. W piątek uciekła wraz z mężem do Bogoty. AFP podaje, że nie wiadomo, dokąd ostatecznie uda się Ortega.

 

Mercosur to organizacja gospodarcza zrzeszająca grupę państw Ameryki Łacińskiej, tworzących strefę wolnego handlu. 5 sierpnia kraje założycielskie bloku - Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj - zawiesiły bezterminowo Wenezuelę w prawach członkowskich, oskarżając prezydenta Maduro o łamanie praw człowieka.

 

11 krajów Ameryki Łacińskiej, ONZ, Unia Europejska, Kanada i USA potępiły "zerwanie z demokracją" w Wenezueli.

 

Izolowany na arenie międzynarodowej Maduro ma jeszcze jednego "sojusznika wagi ciężkiej - Rosję" - przypomina AFP.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie