Celowe podpalenia przyczyną pożaru w Rostowie nad Donem

Świat
Celowe podpalenia przyczyną pożaru w Rostowie nad Donem
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Przyczyną rozległego pożaru w Rostowie nad Donem na południu Rosji, w którym w poniedziałek zginęła jedna osoba, a kilkadziesiąt doznało obrażeń, było kilka celowych podpaleń - podała w środę agencja TASS, powołując się na źródło w organach ścigania.

"Oględziny i badania na miejscu pożaru dowodzą, że jego przyczyną były celowe podpalenia, których dokonano w kilku miejscach. Jest to na razie wstępna wersja" - poinformowało źródło.

 

Osoby, które wzywały straż, miały też informować o pojawiających się ogniskach pożaru w różnych miejscach.

 

Pożar w historycznym centrum Rostowa strawił około 120 budynków, w tym blisko 100 nisko standardowych domów mieszkalnych na łącznym obszarze około jednego hektara. Szerzenie się ognia wspomagał silny wiatr, a sytuację dodatkowo skomplikował wybuch przewodu gazowego. Obrażenia odniosło ponad 50 ludzi. Z miejsca zdarzenia ewakuowano ok. 600 osób. W sprawie wszczęto śledztwo z artykułu o "umyślnym zniszczeniu lub uszkodzeniu cudzego mienia". Komitet Śledczy prowadzi dochodzenie w sprawie ofiary śmiertelnej.

 

Jak podawał wcześniej lokalny portal DonNews, miejscowym mieszkańcom jakiś czas temu zaproponowano, aby opuścili swoje domy w zamian za rekompensatę pieniężną, dwukrotnie niższą od ich wartości rynkowej. Miałoby to "oczyścić" miejsce pod budowę - podkreśla portal.

 

Na miejscu osiedla, jak podaje organizacja Otwarta Rosja, planowano budowę hotelu dla gości turnieju finałowego Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku (na pobliskim placu Teatralnym ma być zbudowana strefa kibica). Miejscowi mieszkańcy protestowali przeciwko budowie kompleksu. Osobom, które nie zgodziły się na sprzedaż swoich domów, jak twierdzi organizacja, deweloper groził podpaleniem nieruchomości.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie