Budka: Polacy oczekują tego, aby skrócić czas postępowania sądowego, ale nie w Sądzie Najwyższym

Polska

Poseł PO Borys Budka poinformował w Polsat News, że w środę odbędzie się spotkanie w związku z pracą zespołu opozycji nad zmianami w sądownictwie. Zapowiedział też, że opozycja odniesie się do propozycji prezydenta ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.

Wiceprzewodniczący PO poinformował w Polsat News, że "za chwil kilka" udaje się na spotkanie z posłanka Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz i Krzysztofem Paszykiem (PSL) w związku z pracą zespołu zjednoczonej opozycji parlamentarnej nad zmianami w sądownictwie. Jak powiedział, celem spotkania jest przygotowanie konkluzji, "które będą dotyczyły konkretnych rozwiązań ustawowych".

 

Pytany, czy opozycja będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą na temat reform wymiaru sprawiedliwości, podkreślił: "jeżeli prezydent cokolwiek przedstawi, to my się do tego merytorycznie odniesiemy".

 

Według Budki dyskusja o reformie jest "przewrócona do góry nogami". "Ustawa o Sądzie Najwyższym to ostatni element tej układanki" - ocenił. Wiceszef PO jest zdania, że Polacy oczekują tego, aby skrócić czas postępowania sądowego, ale - jak mówił - "nie w Sądzie Najwyższym". - Liczę na pana prezydenta i jego ekspertów właśnie w tym zakresie - dodał.

 

"Zacznijmy od tego, co jest mankamentem"

 

Zapowiedział, że opozycja zaproponuje prezydentowi zmianę kognicji, czyli tego, czym sądy się zajmują. - Jeżeli chcemy naprawiać wymiar sprawiedliwości, to zacznijmy od tego, co jest mankamentem - postulował Borys Budka.

 

Prezydent Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.

 

Budka pytany o wspólne listy opozycji w wyborach samorządowe zapewnił, że trwają rozmowy pomiędzy partiami. - My w parlamencie mamy szczęście, że pracą docieramy tę przyszłą koalicję - powiedział. Jak dodał, jest przekonany, że to się uda.

 

Polsat News, PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze