Bizantyjska mozaika z imieniem cesarza w doskonałym stanie. Leżała pod ziemią prawie 1500 lat

Kultura
Bizantyjska mozaika z imieniem cesarza w doskonałym stanie. Leżała pod ziemią prawie 1500 lat
PAP/EPA/Jim Hollander

Grupa archeologów w Jerozolimie natknęła się na fragment mozaiki podłogowej w pobliżu Bramy Damasceńskiej. - Choć teren jest bogaty w liczne znaleziska, to przedmioty z inskrypcją z tamtego okresu są bardzo rzadkie - powiedział dyrektor wykopaliska. Napis pochodzi z 550 albo 551 roku naszej ery. Prawdopodobnie znajdował się na podłodze hotelu dla pielgrzymów.

Jak stwierdził David Gellman z izraelskiego nadzoru archeologicznego, Brama Damasceńska, gdzie dokonano odkrycia, służyła przez stulecia za główne północne wejście do Jerozolimy.

 

- Nic dziwnego zatem, że obszar ten obfituje w archeologiczne pozostałości. W okresie bizantyńskim, wraz z umocnieniem się chrześcijaństwa, w rejonie bramy północnej wznoszono kościoły, klasztory i schroniska dla pielgrzymów i cały ten teren stał się jednym z najważniejszych i najaktywniejszych obszarów miasta - opowiadał.

 

Napis w języku greckim brzmi: "Za panowania naszego pobożnego cesarza Justyniana, także ten budynek został wzniesiony przez Konstantyna, najbardziej świątobliwego kapłana i opata, w 14. indykcji".

 

Ten sam kapłan był opatem kościoła Nea wybudowanego w 543 r., niegdyś największego kościoła w Jerozolimie wzniesionego na polecenie cesarza Justyniana I Wielkiego.

 

Od IV wieku indykcja oznaczała piętnastoletni okres podatkowy. W średniowiecznej Europie datowano w ten sposób dokumenty.

 

Odkrycie w ostatniej chwili

 

Mozaikę znaleziono w nienaruszonym stanie metr pod ziemią. Fragment z napisem ma wymiary: 1 m x 80 cm.

 

Grupa archeologów prowadziła rutynowe poszukiwania przed przyjazdem ekipy, która miała ułożyć kable komunikacyjne. Dyrektor grupy David Gellman powiedział, że byli już bliscy zakończenia prac, gdy zauważył, że niektóre z kamieni białej mozaiki podłogowej były ciemniejsze. Po oczyszczeniu tego fragmentu jego oczom ukazał się wspomniany napis.

 

Mozaika upamiętniająca cesarza

 

Cesarz Justynian I Wielki (482-565, panował od 527) celem swego panowania uczynił odbudowę cesarstwa i umocnienie chrześcijaństwa. Niemal wszędzie, gdzie sięgało jego panowanie, wznosił budowle, a miasta fortyfikował, bądź wzmacniał istniejące już struktury obronne. Był także bezwzględny wobec kultów pogańskich.

 

Wzniesiona w 543 r. bazylika Nea Theotokos była jednym z największych kościołów w całym cesarstwie i największa w Jerozolimie. Kościół ten, wraz z istniejącym przy nim klasztorem, dysponował szpitalem i pomieszczeniami dla pielgrzymów.

 

AFP, polsatnews.pl, PAP

 

mta/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze