Adamczyk: po przejściu nawałnic 485 budynków z zakazem użytkowania

Polska
Adamczyk: po przejściu nawałnic 485 budynków z zakazem użytkowania
Polsat News

Po przejściu nawałnic w przypadku 485 budynków, w tym 123 mieszkalnych, zdecydowano o zakazie ich użytkowania ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa - poinformował szef MIB Andrzej Adamczyk. Dodał, że przejezdne są wszystkie drogi krajowe prowadzące przez tereny zniszczone w wyniku nawałnic.

Minister infrastruktury i budownictwa uczestniczył, obok m.in. premier Beaty Szydło, w środę w Gostyniu (woj. wielkopolskie) w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju.

 

Obecnie - zaznaczył minister na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu - Nadzór Budowalny na terenach dotkniętych przez nawałnice ocenia stan techniczny budynków pod względem bezpieczeństwa ich użytkowania.

 

- Trwa bardzo intensywne działanie na terenach dotkniętych żywiołem - nie tylko w Wielkopolsce, ale w województwie kujawsko-pomorskim i w województwie pomorskim. Dzisiaj zaangażowanych w te działania jest około 140 pracowników Nadzoru Budowlanego z tych trzech województw - powiedział Adamczyk.

 

"Do skontrolowania pozostało 2,5 tys. budynków"

 

Jak dodał, przeprowadzono kontrolę 5130 budynków, w tym 2213 mieszkalnych.

 

- Wydano decyzje o zakazie użytkowania budynków - ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia, użytkowników - w stosunku do 485 budynków, w tym 123 to budynki mieszkalne. Te 123 budynki mieszkalne muszą zostać poddane odbudowie, odtworzeniu w wielu przypadkach. Ich stan zagraża bezpieczeństwu zdrowiu i życiu. Pozostało do skontrolowania 2,5 tysięcy budynków - powiedział szef MiB.

 

Jak mówił, "mamy nadzieję uporać się z całym tym przedsięwzięciem do końca miesiąca". - Jakkolwiek do obiektów, w których były przeprowadzane kontrole stanu technicznego w pierwszych godzinach po wystąpieniu żywiołu, musimy wrócić, aby dokonać tego szacunku stopnia zniszczenia według tych nowych procedur określonych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ale to zrobimy, z tym się uporamy. Jeżeli nie uda nam się tego dokonać się do końca sierpnia, to na pewno w pierwszych dniach września - zapowiedział.

 

Apel do producentów materiałów budowlanych

 

Adamczyk przypominał, że jego resort zwrócił się z apelem do producentów materiałów budowlanych, ale także do wykonawców realizujących inwestycje budowlane poprzez stowarzyszenia, federacje, związki, które skupiają tych przedsiębiorców. Jak mówił Adamczyk apel dotyczy przekazania - jeżeli jest to możliwe - w formie nieodpłatnej, materiałów budowlanych tym osobom, które zostały poszkodowane przez żywioł i które nie są w stanie poradzić sobie z odbudową, z remontem budynku.

 

- Zwróciliśmy się o utworzenie specjalnej, dedykowanej linii sprzedażowej ich produktów, która po dobrych cenach, po cenach często z dużym rabatem, pozwoli przez poszkodowanych zakupić te materiały budowlane. (...) Cieszymy się bardzo z tego, że producenci materiałów budowlanych już wczoraj odpowiedzieli na nasz apel. Już są gotowi przekazać część swojej produkcji nieodpłatnie, są gotowi stworzyć specjalną dedykowaną linię sprzedażową dla poszkodowanych w tej tragedii - powiedział szef MiB.

 

Jak dodał, zwrócono się za pośrednictwem wojewodów do starostów, wójtów, burmistrzów gmin o pomoc w zorganizowaniu redystrybucji tych materiałów; koordynatorem całego przedsięwzięcia jest wiceszef MIB Tomasz Żuchowski.

 

Minister powiedział, że w transporcie materiałów budowlanych, które byłyby nieodpłatnie przekazywane, "mogłoby uczestniczyć wojsko". - I tutaj strona rządowa zabezpiecza transport dla tych materiałów budowlanych - dodał.

 

Wszystkie drogi krajowe przejezdne

 

Adamczyk zapewnił, że są przejezdne wszystkie drogi krajowe, które prowadzą przez tereny dotknięte żywiołem.

 

"Są i były przejezdne w pierwszej godzinach po wystąpieniu nawałnic i huraganów. Drogi krajowe w województwie pomorskim, w Wielkopolsce oraz w kujawsko-pomorskim - w niektórych przypadkach po trzech godzinach, w niektórych przypadkach w ciągu dnia -  już w sobotę, czy dnia następnego po wystąpieniu żywiołów" - powiedział Adamczyk.

 

Jak mówił w przypadku szlaków kolejowych, "wszystkie były przejezdne w kilkanaście godzin - do 24 godzin po wystąpieniu żywiołów". - Usuwamy te awarie, które leżą w obszarze infrastruktury technicznej, ale nie mają wpływu na bieżące funkcjonowanie transportu kolejowego - dodał.

 

Nawałnice nad Polską

 

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. W Wielkopolsce zginęła jedna osoba. W krytycznym momencie bez prądu w regionie było ok. 150 tys. odbiorców.

 

Do tej pory wojewoda wielkopolski przekazał gminom w regionie ponad 17 mln zł na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin i osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic. Środki otrzymało w sumie 58 gmin w Wielkopolsce.

 

Państwowa Straż Pożarna w regionie odebrała w czasie drugiego weekendu sierpnia ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie