300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Do obiegu wszedł kolekcjonerski banknot, poczta przygotowała znaczek

Biznes
300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Do obiegu wszedł kolekcjonerski banknot, poczta przygotowała znaczek
PAP/Bartłomiej Zborowski

Upamiętniający 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 20-złotowy kolekcjonerski banknot NBP trafił właśnie do obiegu. Poczta Polska przygotowała z kolei okolicznościowy znaczek. Oba zaprezentowano w środę podczas konferencji na Jasnej Górze.

Częstochowską ikonę koronami papieża Klemensa XI koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem. Główne obchody jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze w sobotę. 

 

Z tej okazji Narodowy Bank Polski wydał kolekcjonerski banknot o wartości nominalnej 20 zł, który trafił już do obiegu.

 

Na przedniej stronie banknotu zostały ukazane korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradziono je w 1909 r.). Jak podali przedstawiciele NBP, pod koroną Jezusa na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny, jako jedno z zabezpieczeń banknotu tzw. recto-verso. Z kolei po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu.

 

Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.

 

Na odwrotnej stronie banknotu widać rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej - iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy obrazu i znak wodny - herb paulinów.

 

 

Banknot w cenie 60 zł


- Symbolika teologiczna i historyczna przedstawiona na banknocie podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz szerzej kult maryjny, odegrał w dziejach polskiego narodu - napisał w folderze emisyjnym kustosz zbiorów sztuki wotywnej Jasnej Góry o. Stanisław Jan Rudziński.

 

Zaprojektowany przez Justynę Kopecką banknot wyemitowany został w nakładzie do 55 tys. sztuk i można go kupić w cenie 60 zł. Jak wynika z danych NBP, to dziewiąty banknot kolekcjonerski.

 

240 tys. znaczków


Przypadające w tym roku 300-lecie koronacji upamiętni także Poczta Polska, wydając z tej okazji znaczek przedstawiający obraz Matki Bożej Częstochowskiej na białym tle. Jego autorką jest Marzanna Dąbrowska. Wartość znaczka to 2,60 zł; nakład: 240 tys. sztuk.

 

Jak podano podczas konferencji, 26 sierpnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościową emisję z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.

 

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze w sobotę. Kulminacyjnym punktem będzie przedpołudniowa msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak.

 

Na wieczór zaplanowano duże muzyczne widowisko, które patronatem objęła premier Beata Szydło.

 

Zgodnie z uchwałami Senatu oraz Sejmu, 2017 to Rok Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie