Szef węgierskiego MSZ: zamachy pokazują, że Węgry mają rację ws. imigracji

Świat
Szef węgierskiego MSZ: zamachy pokazują, że Węgry mają rację ws. imigracji
wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

Ostatnie zamachy terrorystyczne w Hiszpanii i Finlandii świadczą o tym, że polityka Węgier przeciwko nielegalnej imigracji była słuszna, a reakcja przywódców europejskich niewystarczająca - ocenił we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

- Trzeba dostrzegać, kim są ci, którzy dopuszczają się tych aktów: to nielegalni imigranci albo tacy, którzy wcześniej przybyli jako imigranci i ich integracja się nie powiodła - przytoczyło w komunikacie słowa Szijjarto MSZ.

 

Minister zastrzegł, że choć zdarzały się także udane procesy integracyjne, to w innych przypadkach "powstawały równoległe społeczeństwa".

 

Europa w ogromnym niebezpieczeństwie

 

Szijjarto ocenił, że zakres europejskich reakcji na zamachy jest "niepokojący", gdyż przywódcy europejscy za każdym razem wyrażają współczucie i zapewniają tylko, że "nie pozwolą się zastraszyć". Skoro "wyłącznie na to ich stać", nie będzie przesadą stwierdzenie, że Europa jest w ogromnym niebezpieczeństwie - oświadczył.

 

Jego zdaniem sytuacja w sferze bezpieczeństwa w Europie jeszcze nigdy nie była tak zła, a zagrożenie terrorystyczne tak poważne.

Zaznaczył, że przywódcy europejscy są odpowiedzialni za zagwarantowanie bezpieczeństwa kontynentu, a dla tych z nich, którzy nie są do tego zdolni, nie ma miejsca wśród europejskich przywódców.

 

"Węgierskie stanowisko jest słuszne"

 

Ocenił też, że ostatnie zamachy pokazały, iż słuszne jest węgierskie stanowisko, zgodnie z którym problem nielegalnej imigracji można rozwiązać poprzez niewpuszczanie migrantów do Europy, bo jeśli już się w niej znajdą, „Europa będzie na straconej pozycji”.

 

W zamachach w Barcelonie i nadmorskim kurorcie Cambrils z czwartku i piątku zginęło 15 osób, a ponad 130 zostało rannych, a w wyniku piątkowego ataku nożownika na rynku Turku zmarły dwie obywatelki Finlandii i osiem osób zostało rannych.

 

Władze Węgier podjęły od jesieni 2015 r. szereg kroków, by powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów, m.in. wznosiły ogrodzenie na granicy z Serbią i Chorwacją. Zaostrzono także przepisy dotyczące osób ubiegających się o azyl.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie