Multimedialne widowisko z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej. Wystąpią m.in. Wojciech Cugowski i Marek Piekarczyk

Polska
Multimedialne widowisko z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej. Wystąpią m.in. Wojciech Cugowski i Marek Piekarczyk
Waldemar Jan/Flickr.com

Z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi ojcowie paulini z Jasnej Góry zapraszają w sobotę na multimedialne widowisko poświęcone historii tego miejsca. Wystąpią m.in. Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i zespół New Life’m.

Wydarzenie pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana" odbędzie się w sobotni wieczór na jasnogórskich błoniach i będzie zwieńczeniem całodniowych, głównych obchodów jubileuszu.

 

Organizatorami są ojcowie paulini - gospodarze sanktuarium - wraz z Bolesławem Pawicą (reżyserem widowiska) oraz Marcinem Pospieszalskim (współautorem scenariusza).

 

W założeniu pomysłodawców, widowisko z wykorzystaniem muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.

 

"Najważniejszą częścią tego wydarzenia będą świadectwa ludzi"

 

Jak powiedział basista, kompozytor, aranżer i producent Marcin Pospieszalski, na koncert złożą się 22 utwory opracowane przez niego na tę okazję. - Będą to opracowania pieśni liturgicznych, pieśni maryjnych, będzie nawiązanie do muzyki z początku XVIII wieku, kiedy odbyła się koronacja, pojawią się fragmenty chorału gregoriańskiego m.in. tego, który był wykonywany w czasie koronacji - Ave Maris Stella - wyliczał artysta.

 

Dodał, że poszczególne utwory nawiązywać będą do różnych wydarzeń związanych z Jasną Górą m.in. sprowadzenia Cudownego Obrazu, jego zniszczenia w XV wieku, oblężenia klasztoru w czasie potopu szwedzkiego czy samej koronacji z 1717 r.

 

- Ale chyba najważniejszą częścią tego wydarzenia będą świadectwa ludzi, którzy na Jasnej Górze doznali przemiany, umocnienia, dla których Jasna Góra jest ważna. Nagrania wyświetlane na telebimach będą się przeplatać z naszą opowieścią o Jasnej Górze - mówił Pospieszalski.

 

Jak podał kompozytor, samych muzyków będzie ok. 200 - na scenie wystąpi orkiestra symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewa także prawosławny chór.

 

Wystąpią też soliści m.in. Wojciech Cugowski, Andrzej Lampert, zespół New Life’m, Marek Piekarczyk oraz aktorzy m.in. Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Dominika Figurska i Michał Kula.

 

Całość zakończy utwór "Victoria" Wojciecha Kilara, który był mocno związany z Jasną Górą.

 

Scena dla wykonawców jest już stawiana; patrząc na jasnogórski szczyt od strony parków - po prawej stronie błoni, prostopadle do wałów.

 

Uroczysta msza św. z udziałem m.in. prezydenta Dudy

 

W sobotę główne uroczystości na jasnogórskich błoniach będą trwały od rana - rozpoczną się o godz. 9:30 modlitewnym czuwaniem pod hasłem "Maryja w dziejach Kościoła i narodu".

 

O godz. 11 odprawiona zostanie uroczysta msza św., której będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Zgodnie z zapowiedziami, udział w niej wezmą m.in. episkopat Polski, prezydent RP, a także przedstawiciele rządu i parlamentu.

 

Podczas mszy św. nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

 

Na godz. 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, a na godz. 19 mszę św., której będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

 

O godz. 21 - jak zawsze - odmówiony zostanie Apel Jasnogórski, a po nim rozpocznie się widowisko.

 

Całość zakończy czuwanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej, które poprowadzą organizatorzy wydarzenia "Jezus na Stadionie". Potrwa ono od godz. 23 do 4 nad ranem.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie