MSW: co trzeci potencjalny terrorysta we Francji ma zaburzenia psychiczne

Świat
MSW: co trzeci potencjalny terrorysta we Francji ma zaburzenia psychiczne
PAP/EPA/Christophe Petit Tesson

- We Francji co trzecia osoba figurująca w rejestrze osób zradykalizowanych, czyli potencjalnych terrorystów, cierpi na zaburzenia psychiczne - powiedział we wtorek francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb. W całym kraju rejestr liczy 17,4 tys. osób.

- Uważamy, że mniej więcej jedna trzecia (z tych osób) cierpi na zaburzenia psychiczne - powiedział minister w telewizji BFM TV.

 

Kartoteka osób zradykalizowanych (FSPRT) jest we Francji prowadzona od 2015 roku i ma zasadnicze znaczenie dla walki z terroryzmem. Figurują w niej osoby, które stosują przemoc bądź mogą się do niej uciekać. Są tam dane osobowe, adres, opis sytuacji prawnej, ewentualna opinia psychiatryczna, informacje o kontaktach z innymi radykałami. W ubiegłym roku figurowało w niej blisko 2 tys. nieletnich, najmłodszy miał 11 lat.

 

"Osoby o słabszych umysłach mogą dać się ponieść naśladownictwu"

 

Jednocześnie minister wskazał na rolę, jaką lekarze psychiatrzy mogą pełnić w zapobieganiu tragicznym zdarzeniom, które nie mają podłoża terrorystycznego.

 

- Jasne jest, że tajemnica lekarska jest rzeczą święta, ale jednocześnie trzeba znaleźć środki, by sprawić, że pewna liczba osób cierpiących na poważne zaburzenia nie będzie popełniać zamachów - powiedział Collomb.

 

Wskazał na przykład 35-letniego mężczyzny, który staranował w poniedziałek w Marsylii dwie wiaty przystankowe, zabijając jedną osobę.

 

- On wyszedł z kliniki psychiatrycznej. W przeszłości był w więzieniu, (a teraz) zabija człowieka. Musimy patrzeć przez ten pryzmat. To nie jest terroryzm, ale swego rodzaju imitacja. Pewna liczba osób o słabszych umysłach może dać się ponieść aktom naśladownictwa - powiedział minister.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie