Kolejne dziecko uratowane spod gruzów po trzęsieniu ziemi we Włoszech

Świat

Na włoskiej wyspie Ischia, gdzie doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi o magnitudzie 4, ratownicy wydobyli spod gruzów żywego 11-letniego chłopca. Wcześniej z rumowiska domu mieszkalnego wydobyto dwóch jego braci.

11-letni Ciro został wyniesiony na noszach z gruzów. Uratowany został po 16 godzinach od wstrząsu. Wcześniej ekipy strażaków spod zawalonego domu w miejscowości Casamicciola wydobyły rodziców i dwóch braci chłopca.

 

 

Wcześniej prowadzący akcję ratunkową strażacy opublikowali w internecie film, na którym widać jak wydobywają z zawalonego domu siedmiomiesięczne niemowlę. Wyciągnięcie spod gruzów kilkumiesięcznego chłopca, którego stan określany jest jako dobry, nazwano "cudem".

 

W wyniku trzęsienia ziemie na wyspie zginęły co najmniej dwie osoby. Ofiary to dwie kobiety. Jedna zginęła pod spadającymi fragmentami kościoła, druga - pod gruzami własnego domu.  

 

Włoska Obrona Cywilna poinformowała, że rannych zostało ponad 39 osób. Wiele osób ciągle uważa się za zaginione. Na wyspie ma zostać ogłoszony stan kryzysowy i powołany specjalny komisarz.

 

Samowola budowlana na wyspie

 

Po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech trwa polemika na temat stanu technicznego budynków. Geolodzy i inżynierowie wyrażają opinię, że domy nie powinny zawalać się po takim wstrząsie, tymczasem na Ischii - jak zauważają - niektóre runęły natychmiast.

 

Ten tragiczny rezultat wiąże się ze zjawiskiem samowoli budowlanej. Włoska Liga Ochrony Środowiska podała, że na wyspie jest około 600 nielegalnie wzniesionych domów. Przedstawiciele lokalnych władz odpowiedzieli, że dane te są nieprawdziwe i ocenili, że nie ma związku między zjawiskiem budowy domów bez zezwoleń a ich zawaleniem.

 

Tymczasem położoną na Morzu Tyrreńskim Ischię opuszczają setki turystów. Burmistrz gminy Lacco Ameno Giacomo Pascale zaapelował do przebywających tam turystów, aby nie ulegali panice i do wszystkich, by przyjeżdżali na wakacje.

 

- Sytuacja jest pod kontrolą, wyspa nie jest zdewastowana - oświadczył Pascale. Podkreślił, że zniszczone są tylko jej niektóre rejony. - Pracujemy, by przezwyciężyć obecną kryzysową sytuację i zachęcamy tych, którzy zarezerwowali miejsca, by nie rezygnowali z przyjazdu na wyspę - dodał burmistrz po specjalnej naradzie.

 

PAP, polsatnews.pl

dk/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie