Szykują się zmiany dla kierowców. Już niedługo polisę OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy zostawisz w domu

Polska
Szykują się zmiany dla kierowców. Już niedługo polisę OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy zostawisz w domu
Polsat News

Ministerstwo Cyfryzacji chce oszczędzić kierowcom kłopotów z wożeniem ze sobą dokumentów niezbędnych do poruszania się po drogach. Już niedługo polisę OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy ma zastąpić aplikacja.

Interpelację ws. możliwość jazdy samochodem bez dokumentów wystosował do ministra infrastruktury poseł Tomasz Jaskóła z ugrupowania Kukiz‘15.

 

W odpowiedzi przypomniano, że Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi aktualnie pilotaż nowej usługi: mDokumentów. Pierwszym z nich będzie mDowód - obecnie testowany w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Tam interesanci mogą korzystać z elektronicznego dokumentu w wybranych okienkach urzędów.

 

Wystarczy zabrać telefon

 

W kolejnych etapach wdrażania mDokumentu pojawić mają się również elektroniczne wersje dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i ubezpieczenia OC.

 

Dokumenty kierowcy i pojazdu będą dostępne przez aplikację, którą kierujący uruchomi w swoim telefonie komórkowym oraz za pośrednictwem terminali mobilnych, którymi dysponuje policja.

 

Wersje papierowe pozostaną

 

"Wstępne ustalenia pozwalają stwierdzić, że pakiet usług dotyczących pojazdu oraz kierowcy zostanie oparty na Systemie Informatycznym CEPiK2.0." - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 

Dodano, że nie jest jednak planowana likwidacja papierowej formy dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Tyle, że dokumenty będzie można zostawić w domu.

 

polsatnews.pl

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie