"Świeże pomysły" ws. zażegnania konfliktu na Ukrainie. Spotkanie przedstawicieli Rosji i USA

Świat
"Świeże pomysły" ws. zażegnania konfliktu na Ukrainie. Spotkanie przedstawicieli Rosji i USA
PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Jako "pożyteczne i konstruktywne" ocenił doradca prezydenta Rosji Władisław Surkow swoje pierwsze spotkanie ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem, które miało miejsce w Mińsku. Jego tematem było uregulowanie konfliktu na Ukrainie.

- Zgodziliśmy się, że obecna sytuacja na południowym wschodzie Ukrainy nie może być zadowalająca ani dla stron konfliktu, ani dla sił zewnętrznych, sprzyjających uregulowaniu - powiedział po spotkaniu Surkow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

 

Dodał, że rozmowy przebiegły "w atmosferze wzajemnego zainteresowania i szacunku, były szczere, poważne, pozbawione iluzji i uprzedzeń". - Nie podawano w wątpliwość porozumień mińskich. Obie strony zaproponowały świeże pomysły i nowatorskie podejście do ich realizacji - mówił Surkow.

 

Miejsce spotkania utajniono

 

Nieoficjalny rozmówca agencji Interfax-Zachód stwierdził, że spotkanie "miało charakter roboczy i zapoznawczy".

 

Rozmowy Kurta Volkera i Władisława Surkowa rozpoczęły się w białoruskiej stolicy ok. godz. 15 czasu lokalnego.

 

Spotkanie było zamknięte i odbywało się bez udziału prasy. Nie informowano także o miejscu rozmów, ale według białoruskich agencji był to miński President Hotel, w którym odbywają się zazwyczaj spotkania grupy trójstronnej dotyczące uregulowania konfliktu między Rosją i Ukrainą.

 

Teraz Wilno i Kijów

 

Według wcześniejszych zapowiedzi Departamentu Stanu USA z Mińska Volker ma się udać do Wilna, a następnie do Kijowa, gdzie wraz z ministrem obrony USA Jamesem Mattisem spotka się z przedstawicielami ukraińskich władz.

 

Volker został mianowany specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy na początku lipca. Jeszcze w tym samym miesiącu odwiedził najpierw Kijów, towarzysząc sekretarzowi stanu USA Rexowi Tillersonowi podczas jego wizyty, a następnie wschodnią Ukrainę, w tym miejscowości Adwijiwka i Kramatorsk w obwodzie donieckim, na linii rozdzielającej walczące strony.

 

W trakcie tej wizyty Volker mówił, że Rosja ponosi winę za konflikt na wschodzie Ukrainy, który określił jako "gorącą wojnę" i kryzys, który należy rozwiązać "najszybciej, jak to możliwe".

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie