Leki na białaczkę i chłoniaka w projekcie listy refundacyjnej

Technologie
Leki na białaczkę i chłoniaka w projekcie listy refundacyjnej
Flickr/Jamie/CC BY 2.0

Preparaty stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych znalazły się na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od września. Ogółem na listę Ministerstwo Zdrowia dopisało 89 leków, wykreśliło 23.

Refundacją ma zostać objęty lek Imbruvica (ibrutinibum) w ramach nowego programu w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową. Refundowany będzie także Pixuvri (pixantroni dimaleas), stosowany w leczeniu chłoniaków złośliwych.

 

Programy leczenia hemofilii i SM

 

Z kolei w ramach już obowiązującego programu zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, refundowany będzie lek Rixubis (nonacogum gamma (rDNA)).

 

Zmienić ma się także opis programu w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, dzięki czemu możliwe będzie ponowne włączenie do leczenia adalimumabem lub infliksymabem dziecka, u którego wystąpiło zaostrzenie choroby już po zakończeniu leczenia. Zmieniono też opis dawkowania adalimumabu i infliksymabu.

 

Pacjenci od 12. roku życia w programie leczenia stwardnienia rozsianego będą mogli być leczeni fumaranem dimetylu, peginterferonem beta 1a oraz teryflunomidem. Możliwe będzie także leczenie pacjentek w ciąży w ramach programu leczenia stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego.

 

Więcej bezpłatnych leków dla seniorów

 

Ogółem na listę refundacyjną dopisano 89 leków (68 w ramach listy aptecznej, 11 w ramach katalogu chemioterapii oraz 10 w ramach programów lekowych).

 

Pacjenci mniej dopłacą do 366 produktów (od 123,45 zł do 1 gr), a więcej do 286 produktów (od 1 gr do 510,30 zł).

 

Dla 516 produktów spadną ceny detaliczne brutto (od 539,36 zł do 1 gr), a wzrosną dla 148 produktów (od 1 gr do 90 gr).

 

Z listy znikną 23 leki, które dotychczas były refundowane.

 

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1530 preparatów (było 1489).

 

Uwagi do projektu listy można zgłaszać do środy do godz. 13.

 

PAP

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie