Kolizja niszczyciela USA z tankowcem. 10 marynarzy zaginionych, 5 rannych

Świat
Kolizja niszczyciela USA z tankowcem. 10 marynarzy zaginionych, 5 rannych
PAP/EPA/US NAVY / BRENTON POYSER HANDOUT

Amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain, uszkodzony po zderzeniu z liberyjskim tankowcem w cieśninie Malakka, zawinął w poniedziałek do bazy morskiej Changi w Singapurze. Dziesięciu amerykańskich marynarzy jest nadal uznawanych za zaginionych.

VII Flota USA poinformowała, że okręt ma poważnie uszkodzony kadłub. Zalane zostały niektóre pomieszczenia załogi, woda dostała się też do maszynowni i pomieszczeń łącznościowych. Działania podjęte przez załogę zapobiegły zalaniu kolejnych przedziałów okrętu.

 

 

Uszkodzony został również tankowiec Alnic MC, ale nad linią wodną i nie doszło do wycieku paliwa. Jednostka ta transportuje 12 tys. ton oleju napędowego z Tajwanu do Singapuru. Skierowano ją na kotwicowisko Raffles Reserved Anchorage w Singapurze.

 

Trwa operacja poszukiwawczo-ratownicza, w której uczestniczą singapurskie śmigłowce i holowniki, jednostki malezyjskie i indonezyjskie, a także samolot marynarki wojennej USA.

 

Druga kolizja w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

 

Do zderzenia doszło w poniedziałek rano. Pięciu amerykańskich marynarzy zostało rannych. Czterech z nich, z obrażeniami niezagrażającymi życiu, ewakuowano śmigłowcem do szpitala w Singapurze, a piąty nie wymagał opieki medycznej - poinformowała marynarka wojenna USA.

 

Była to już druga kolizja z udziałem okrętu wojennego USA na Pacyfiku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W czerwcu siedmiu marynarzy USA poniosło śmierć w rezultacie zderzenia niszczyciela USS Fitzgerald z filipińskim kontenerowcem na wodach w pobliżu Japonii. Dowództwo marynarki wojennej USA zwolniło kapitana niszczyciela i postanowiło ukarać marynarzy odpowiedzialnych za błędy w nawigacji.

 

USS John S. McCain został tak nazwany na cześć ojca i dziadka republikańskiego senatora Johna McCaina; obaj byli admirałami w marynarce wojennej USA. Niszczyciel płynął do Singapuru, gdzie miał złożyć rutynową wizytę.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie