Erdogan: możliwa operacja z Iranem przeciwko Kurdom

Świat
Erdogan: możliwa operacja z Iranem przeciwko Kurdom
Pixabay/CC0 Creative Commons

W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że możliwa jest turecko-irańska operacja wojskowa przeciwko kurdyjskim bojownikom. Deklarację tę złożył w Ankarze, po ubiegłotygodniowym spotkaniu szefów sztabów generalnych armii obu państw.

- Zawsze należy rozważać wspólną operację przeciwko grupom terrorystycznym, które stanowią zagrożenie. Sprawa była dyskutowana między sztabami generalnymi, a ja szeroko omawiałem, w jaki sposób to powinno zostać przeprowadzone - powiedział Erdogan przed wylotem do Jordanii.

 

- Walka będzie kontynuowana, ponieważ terrorystyczna organizacja Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) prowadzi swoją działalność w Iranie - zaznaczył Erdogan.

 

Dodał również, że dwa państwa mogą osiągnąć swoje cele w znacznie krótszym czasie.

 

PKK od ponad 30 lat walczy o kurdyjską autonomię i jest uważana przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

 

Referendum niepodległościowe w Iraku

 

Władze kurdyjskiej autonomicznej części Iraku zapowiedziały przeprowadzenie 25 września referendum niepodległościowego. Iraccy Kurdowie zamierzają trzymać się tego terminu, mimo że Waszyngton, w tym sekretarz stanu USA Rex Tillerson, prosił o jego odroczenie.

 

Od 1991 roku iracki Kurdystan, składający się z trzech prowincji i liczący ok. 4,6 mln mieszkańców, cieszy się autonomią. Jego siły zbrojne są zaangażowane w walkę z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). W przeszłości kurdyjskim aspiracjom niepodległościowym sprzeciwiały się mocarstwa regionalne, zwłaszcza graniczące z Irakiem państwa z mniejszościami kurdyjskimi.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie