Eksperci chcą zaprzestania produkcji "zabójczych robotów". List otwarty do ONZ

Technologie
Eksperci chcą zaprzestania produkcji "zabójczych robotów". List otwarty do ONZ
Flickr.com/thierry ehrmann/CC BY 2.0

- To broń terroru, której używają despoci i terroryści przeciw niewinnym ludziom, a przejęta przez hakerów, może działać nieprzewidywalnie - tak światowi liderzy w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji ostrzegają Organizację Narodów Zjednoczonych przed zagrożeniem wynikającym z rozwoju broni autonomicznej. Wśród sygnatariuszy listu jest m.in. Elon Musk.

- Czeka nas konflikt w skali, której jeszcze nie doświadczyliśmy i to szybciej niż ludzkość jest w stanie pojąć - napisali w liście założyciele firm informatycznych i ekspertów z dziedziny robotyki.

 

List otwarty podpisało 116 osób. To przedstawiciele najważniejszych koncernów zajmujących się sztuczną inteligencją z Ameryki Północnej, Afryki, Azji i Europy. Wśród sygnatariuszy są m.in. szef SpaceX i Tesli Elon Musk, specjalista od sztucznej inteligencji w Google Mustafa Suleyman i Sergii Kornieiev - założyciel i dyrektor wykonawczy firmy BaltRobotics, z siedzibą w Gdańsku.

 

- Nie mamy za dużo czasu, aby działać. Kiedy ta "puszka Pandory" zostanie otwarta, ciężko będzie ją zamknąć - czytamy w liście.

 

Będzie on przedmiotem debaty na najbliższym posiedzeniu ONZ, w którym wezmą udział rządowi eksperci broni autonomicznej.

 

Myślące maszyny

 

- Wiele działań, do których zdolna jest sztuczna inteligencja pozostaje w świecie science-fiction. Broń autonomiczna natomiast jest niezwykle rozwinięta i wielce prawdopodobne, że użycie jej może skrzywdzić niewinne osoby - powiedział założyciel Clearpath Robotics Ryan Gariepy - pierwsza osoba, która podpisała manifest.

 

Autonomiczne roboty militarne mogą podejmować wiele samodzielnych decyzji, w tym, które cele należy zlikwidować by zmaksymalizować szanse powodzenia danej misji. Wszystkim zarządza połączona z systemem sztuczna inteligencja. Technologia jest wykorzystywana w dronach bojowych.

 

Według organizacji Humans Rights Watch dwanaście państw min. Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Izrael aktualnie produkują bojowe roboty na masową skalę.

 

Musk ostrzega

 

Elon Musk - jeden z sygnatariuszy listu - tuż po tym jak jego start-up OpenAI pokonał w grę komputerową "Dota 2" profesjonalnych zawodników, ostrzegał na Twitterze, że "sztuczna inteligencja stanowi większe zagrożenie niż Korea Północna".

 

 

Musk od wielu lat domaga się prawnych regulacji, narzucających ograniczenia na sztuczną inteligencję.

 

- Nikt nie lubi ograniczeń, ale jeżeli wszystko (samochody, samoloty, jedzenie, leki) co może stwarzać zagrożenie dla ludzi posiada odpowiednie regulacje, to A.I. też powinna je mieć - powiedział szef Tesli.

 

CNN, polsatnews.pl

bas/ess/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie