Bochenek: rząd jest gotowy do współpracy z Pałacem Prezydenckim ws. reformy sądownictwa

Polska

Rząd ma określone wymagania co do ustaw, które mają być przygotowane przez Pałac Prezydencki; jeżeli będzie oczekiwanie ze strony Pałacu, żeby rząd się w te prace aktywniej włączył, jak najbardziej jesteśmy gotowi - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Prezydent Andrzej Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze. Bochenek w Polsat News mówił w poniedziałek, że prezydent skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa i rząd od samego początku szanuję tę decyzję, natomiast ma "określone wymagania co do tych ustaw, które mają być przygotowane przez Pałac Prezydencki".

 

Pytany o oczekiwania wobec tych projektów wymienił m.in. większą demokratyzację wymiaru sprawiedliwości oraz sprawę izby dyscyplinarnej, która miałaby "wyciągać wnioski i konsekwencje wobec osób, które naruszają przepisy prawa, również sędziów, którzy dotychczas bardzo często poza taka kontrola prawa pozostawali".

 

Dopytywany, czy miedzy Kancelarią Premiera a Kancelarią Prezydenta trwają rozmowy dot. ustaw, Bochenek odpowiedział: "Rozumiem, że trwają prace w Pałacu Prezydenckim. Cały czas oczywiście rząd jest chętny do tego i otwarty na dyskusje. Na pewno jeżeli będzie oczekiwanie ze strony Pałacu Prezydenckiego, żeby rząd się w te prace nieco aktywniej włączył, jak najbardziej jesteśmy gotowi".

 

PAP, polsatnews.pl

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie