Rozszczelniła się 250-litrowa beczka z żółtym fosforem. Pożar w Chorzowie

Polska

Do przewrócenia się i rozszczelnienia 250-litrowej beczki z żółtym fosforem i pożaru tej substancji doszło w sobotę przed północą w zakładzie Italmatch Polska w Chorzowie - w rejonie Zakładów Azotowych, w chorzowskiej dzielnicy Chorzów Stary. Pożar szybko opanowano.

Nie było osób poszkodowanych.

 

Policja rozpoczęła jednak informowanie mieszkańców okolicznych domów o możliwym skażeniu silnie toksycznym związkiem chemicznym. Również magistrat sąsiednich Siemianowic Śląskich zaapelował już po zakończeniu akcji gaśniczej do mieszkańców, aby - choć zagrożenie zostało zażegnane - nadal o nie otwierali okien i nie wychodzili na zewnątrz domów.

 

Potwierdzono brak zagrożenia

 

Obecni na miejscu strażacy z jednostki chemicznej - po pomiarach zarówno wewnątrz hali, gdzie doszło do pożaru, jak i na zewnątrz - ostatecznie potwierdzili jednak brak zagrożenia. Oznacza to, że mieszkańcy nie muszą już zamykać okien.

 

Na miejscu pozostały dwie jednostki straży pożarnej do monitorowania sytuacji.

 

Według wcześniejszych danych siemianowickich służb kryzysowych, do akcji na terenie zakładów azotowych w Chorzowie skierowano dziewięć zastępów straży pożarnej.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie