Przypisano Indonezji polską flagę. "Pomyłkę trudno wybaczyć"

Świat
Przypisano Indonezji polską flagę. "Pomyłkę trudno wybaczyć"
Twitter/Imam Nahrawi

Władze Indonezji nie kryją oburzenia na organizatorów Igrzysk Południowoazjatyckich w Malezji, którzy podczas ceremonii otwarcia rozdali VIP-om albumy, gdzie Indonezja jest przedstawiona pod biało-czerwoną flagą Polski, zamiast własną - czerwono-białą.

- Ta pomyłka jest dla nas wyjątkowo bolesna - oświadczył w niedzielę indonezyjski minister ds. młodzieży i sportu Imam Nachrowi.

 

Szef komitetu olimpijskiego Indonezji Erick Thohir zarzucił z kolei organizatorom igrzysk niedbalstwo i zażądał natychmiastowego wycofania albumu. Jak zauważył, tylko indonezyjska flaga została pomylona z flagą innego państwa. - Przyjaźń jest czymś, co w sporcie nakazuje tradycja, ale pomyłki dotyczącej tożsamości narodowej nie sposób usprawiedliwić - zaznaczył.

 

"#shameonyoumalaysia"

 

Błąd organizatorów 29. Igrzysk Południowoazjatyckich spotkał się z powszechnym oburzeniem w społeczeństwie Indonezji. - Hasztag "#shameonyoumalaysia" jest obecnie najpopularniejszym oznaczeniem na Twitterze - pisze w komentarzu agencja Associated Press.

 

Indonezyjscy komentatorzy na Twitterze przypominają, że Indonezja była przeciwna niepodległości Malezji, która do 1957 r. była kolonią brytyjską, podczas gdy Indonezja - b. holenderska kolonia - uzyskała niepodległość w 1949 r., oba zaś kraje weszły w konflikt na początku lat 60. i tylko dzięki dojściu do władzy w Indonezji Suharto, który wsparł Malezję w walce z partyzantami w Sarawaku, udało się go zażegnać.

 

"Ogromnie nam przykro"

 

Jak podkreślił jeden z użytkowników, czerwono-białe barwy symbolizują bohaterstwo walki o niepodległość Indonezji, a to sprawia, że pomyłkę Malezyjczyków trudno wybaczyć.

 

Rzecznik malezyjskiego komitetu olimpijskiego zapowiedział w niedzielę, że jego przewodniczący oraz malezyjski minister sportu spotkają się z Imamem Nachrowim, ministrem ds. młodzieży i sportu Indonezji, aby osobiście przedstawić przeprosiny.

 

- Ogromnie nam przykro z powodu tej feralnej pomyłki - zaznaczył.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie