Kolejne przeszukania w związku z piątkowym atakiem w Turku

Polska
Kolejne przeszukania w związku z piątkowym atakiem w Turku
PAP/EPA/MARKKU OJALA

Fińska policja poinformowała, że przeszukała kolejne mieszkania w Turku na południowym zachodzie kraju. W piątkowym ataku nożownika zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych.

Funkcjonariusze przeszukali mieszkania w dzielnicy Runosmaki, na przedmieściach Turku. Nikogo nie aresztowano.

 

W oświadczeniu policja podała, że wciąż nie jest w stanie przesłuchać zatrzymanego po ataku napastnika. 18-letni Marokańczyk został postrzelony przez policję i przebywa w szpitalu.

 

Czterech innych zatrzymanych Marokańczyków współpracuje z policją, ale nie razie nie ustalono, w jakim stopniu byli zamieszani w zamach.

 

Pierwszy dżihadystyczny atak w Finlandii

 

W piątek 18-letni Marokańczyk zaatakował nożem przechodniów w Turku. Rzucał się głównie na kobiety. Dwie z nich, obywatelki Finlandii, zmarły. Dwaj mężczyźni, którzy zostali zranieni, stanęli w obronie kobiet. Łącznie obrażenia odniosło osiem osób, w tym dwóch cudzoziemców. Policja zatrzymała napastnika, który przybył do Finlandii w 2016 roku i mieszkał w ośrodku dla uchodźców w Turku. Marokańczyk ubiegał się o azyl.

 

Fińskie służby we współpracy z Europolem wciąż badają piątkowe zdarzenie, próbując ustalić motywy, jakimi kierował się sprawca. W kraju utrzymano na dotychczasowym poziomie obowiązujący od czerwca podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego.

 

Według fińskiej policji bezpieczeństwa SUPO właśnie w czerwcu Finlandia zaczęła być wymieniana w radykalnej islamskiej propagandzie jako kraj będący częścią sojuszu przeciw Państwu Islamskiemu oraz cel potencjalnych zamachów. Poinformowano również, że w Finlandii może przebywać około 350 osób sprzyjających terroryzmowi. Ich liczba wzrosła znacząco od 2012 r., od kiedy fińskie służby śledzą ich działalność, a także monitorują sytuację w ośrodkach dla uchodźców.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie