Ciągle pada... I tak ma być przez całą niedzielę

Polska
Ciągle pada... I tak ma być przez całą niedzielę
Polsat News

Zgodnie z prognozami nad południowo-wschodnimi i wschodnimi regionami Polski przechodzą obfite i ciągłe deszcze, które powodują lokalne podtopienia dróg, zabudować i posesji. Spadło nawet powyżej 50 mm deszczu i padać będzie przez całą niedzielę. Bardzo mokro jest też w pasie od Górnego Śląska i Małopolski przez Kielecczyznę, zachodnie Podkarpacie i Lubelszczyznę po wschodnie Mazowsze i Podlasie.

Dotychczas regiony południowo-wschodnie i wschodnie cierpiały z powodu niedoboru opadów. Bardzo powolny front atmosferyczny, który w sobotę (19.08) dotarł nad region, przynosi ulgę dla wyschniętej roślinności. Jednak sumy opadów są miejscami na tyle duże, że dochodzi do podtopień.

 

Trudna sytuacja na Podhalu

 

Strażacy od drugiej połowy nocy interweniują przy odpompowywaniu wody z rozlewisk, które utworzyły się na drogach, osuszają piwnice i posesje.

 

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce na Podhalu i Ziemi Sądeckiej, gdzie spadło od 30 do ponad 50 mm deszczu, a więc powyżej połowy normy opadów dla całego sierpnia. Dla przykładu w Nowym Sączu suma opadów dochodzi do 40 mm, a na Kasprowym Wierchu do 60 mm.

 
Obfite opady
 

Ostateczne sumy opadów będą jeszcze wyższe, ponieważ padać będzie nieustannie i obficie przez większą część niedzieli (20.08). Przeważnie deszcze ustąpią w godzinach późno popołudniowych, a najpóźniej na Polesiu i w Bieszczadach, co nastąpi późnym wieczorem.

 

IMGW-PIB ostrzegł, że na skutek opadów w zlewniach górnej Wisły w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim może dochodzić do gwałtownego wzrostu poziomu wód do dolnej części strefy stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego.

 

Na pozostałym obszarze kraju opady będą miały w tym czasie charakter przelotny, jednak w całej zachodniej połowie Polski spodziewamy się słabych burz, podczas których opady mogą być miejscami dość intensywne, do 5-15 mm.

 

Kolejne dni przyniosą mniejsze opady

 

Kolejne dni przyniosą mniejsze opady, jednak zdarzą się wyjątki, a będzie nim wybrzeże. W poniedziałek i wtorek (21-22.08) zwłaszcza w jego środkowej części padać może intensywnie i w tym czasie spaść może nawet powyżej 30 mm deszczu.

 

Nie jest to dobra wiadomość dla urlopowiczów, którzy ostatnią dekadę sierpnia chcieliby spędzić wylegując się na plaży w promieniach słońca. Większych opadów na pozostałym obszarze kraju spodziewamy się pod koniec przyszłego tygodnia.

 

twojapogoda.pl

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie