Zięć Donalda Trumpa utrzymywał kontakty z Romanem Abramowiczem

Świat
Zięć Donalda Trumpa utrzymywał kontakty z Romanem Abramowiczem
Flickr

Jared Kushner, mąż Ivanki Trump utrzymywał kontakty z jednym z najbardziej wpływowych rosyjskich oligarchów Romanem Abramowiczem, który prywatnie przyjaźni się z prezydentem Rosji - podała amerykańska agencja Bloomberg. Ponadto zięć prezydenta zainwestował w internetową firmę handlującą sztuką, której założycielką i wspólniczką jest żona Abramowicza.

Kushner jest jednym z najbardziej zaufanych doradców prezydenta USA. O relacji jaka łączy go z rosyjskim oligarchą poinformował oficjalnie w formularzu, który wypełnia się przed objęciem funkcji w Białym Domu. Również Ivanka Trump podała informacje o przyjaźni z żoną Romana Abramowicza Darią Żukową.

 

Abramowicz jest większościowym udziałowcem rosyjskiego giganta metalurgicznego Evraz i właścicielem angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea.

 

 - Nie ma oligarchy - wśród tych, którzy są wciąż akceptowani na Zachodzie - który byłby bliżej Putina - powiedział Michaił Chodorkowski, były rosyjski magnat naftowy, mieszkający obecnie w Londynie.

 

Rzecznik Abramowicza powiedział, że relacja, jaka łączy go z rosyjskim prezydentem jest "formalna i zawodowa".

 

Trwa dochodzenie ws. kontaktów otoczenia Donalda Trumpa z Kremlem

 

Bloomberg podkreśla, że nic nie wskazuje na to, że przyjaźń Ivanki Trump i Kushnera z Abramowiczem i jego żoną ma jakiś związek z ingerencją Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie.

 

Zięć Trumpa został objęty dochodzeniem w tej sprawie i pod koniec lipca został przesłuchany przez komisję Senatu ds. wywiadu, m.in. w związku z jego spotkaniem z czerwca 2016 roku z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która miała obiecywać dostarczenie informacji kompromitujących Hillary Clinton, demokratyczną rywalkę Trumpa w wyborach.

 

Oprócz Kushnera brali w nim udział najstarszy syn prezydenta Donald Trump jr. i ówczesny szef kampanii prezydenckiej Paul Manafort.

 

Kushner składa wyjaśnienia w ramach szerszego dochodzenia dotyczącego kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie