"Kim jesteś, by zwracać się w ten sposób do prezydenta Turcji?" Erdogan do niemieckiego ministra

Świat
"Kim jesteś, by zwracać się w ten sposób do prezydenta Turcji?" Erdogan do niemieckiego ministra
PAP/EPA/TUMAY BERKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który został skrytykowany przez szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela za apel do Turków mieszkających w Niemczech, powiedział w sobotę w programie telewizyjnym, że niemiecki minister powinien znać swoje miejsce w szeregu. "On próbuje nam udzielać lekcji. Od jak dawna zajmujesz się polityką? Ile masz lat?" - mówił Erdogan.

Erdogan zaapelował do Turków, by w niemieckich wyborach parlamentarnych nie głosowali na chadeków, SPD i Zielonych. Gabriel nazwał w piątek wypowiedź Erdogana "bezprecedensową ingerencją w suwerenność" Niemiec.

 

W wystąpieniu telewizyjnym Erdogan zaatakował ministra: "On nie zna żadnych granic! Kim jesteś, by zwracać się w ten sposób do prezydenta Turcji..? Znaj miejsce w szeregu! On próbuje nam udzielać lekcji. Od jak dawna zajmujesz się polityką? Ile masz lat?"

 

"Wyzuty z szacunku język"

 

Również turecki wicepremier i rzecznik rządu Bekir Bozdag skrytykował niemieckich polityków, "którzy stracili wszelki umiar".

 

"Te reakcje pozbawione szacunku są aroganckie i przekraczają wszelkie granice przyzwoitości" - powiedział w telewizji Bozdag i dodał, że "potępia reakcje jak i wyzuty z szacunku język, jakim posłużyli się (Niemcy)".

 

Erdogana skrytykował Gabriel, jak i kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz.

 

Wcześniej turecki prezydent nazwał niemiecką kanclerz Angelę Merkel nieprzyjaciółką Turcji i zaapelował do żyjących w Niemczech Turków, by głosowali przeciwko niej i wszystkim głównym partiom w wyborach do Bundestagu 24 września.

 

Oskarża Niemcy o antytureckie uprzedzenia

 

Stosunki turecko-niemieckie pogorszyły się po ubiegłorocznej nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, czego następstwem było aresztowanie ponad 50 tys. ludzi i obejmująca ponad 150 tys. osób czystka w aparacie państwowym.

 

Wywołało to krytykę ze strony państw europejskich, na co Erdogan zareagował oskarżeniem Niemiec o antytureckie uprzedzenia i stosowanie "nazistowskich" metod.

 

W tureckich więzieniach przebywa dziewięć osób, w większości dziennikarzy, którzy posiadają obywatelstwo niemieckie lub dwa paszporty - niemiecki i turecki. Władze tureckie oskarżają aresztowanych o kontakty z terrorystami.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie